Fiat 124 Spider - Po włosku

To auto, na które chyba wielu fanów motoryzacji czekało. Fiat wraca do korzeni i wreszcie wypuszcza mały, stylowy kabriolet. W Los Angeles zaprezentowano właśnie włoską interpretację Mazdy MX-5 - Fiata 124 Spider.

Wydaje się, że większość osób, która po raz pierwszy zobaczyła zdjęcia nowego Fiata odetchnęła z ulgą. Wizualnie dostajemy to, czego chcieliśmy. Jest lekka, acz przyciągająca oko sylwetka z długą maską, odpowiednia dawka włoskiego smaku, akcenty w stylu retro i dość agresywnie zarysowany przód. Dzięki temu ostatniemu pojawiają się skojarzenia z Dodgem, ale generalnie mamy do czynienia z dobrze wyglądającym, stylowym samochodem.

fiat-124-spider-6

O tym, że Fiat 124 Spider bazuje na Maździe MX-5 przekonamy się dopiero w środku. Do włoskiego auta wnętrze przeniesiono w niemal niezmienionym stanie. Niektórym zapewne zabraknie nieco europejskiego designu, ale na taką deskę rozdzielczą nie ma powodu narzekać. Zaglądając jeszcze głębiej pod spód znajdziemy podzespoły dobrze znane nam już z japońskiego roadstera. Jedyną różnicą jest silnik, który w Fiacie zestrojono trochę inaczej. W amerykańskiej specyfikacji jednostka 1.4 Multiair osiąga moc 160 KM i 249 Nm osiągane przy 3000 obr./min. Wariant europejski będzie odrobinę słabszy - tutaj ten sam silnik generuje tylko 140 KM i 240 Nm. Do wyboru będzie 6-biegowa skrzynia manualna bądź automatyczna, która przenosić będzie moc na tylną oś. Dla kogo te osiągi są trochę zbyt zachowawcze, jest jeszcze jedna dobra wiadomość - w planach jest się wersja Abarth.

fiat-124-spider-3

Póki co na pierwsze egzemplarze 124 Spider będziemy musieli poczekać do drugiej połowy 2016 roku.