Fiat Punto oceniony przez Euro NCAP na... zero gwiazdek

Wiekowy włoski samochód został poddany ponownie testom zderzeniowym. Wynik szokuje - jest najgorszy w historii badań.

Aktualny Fiat Punto jest sprzedawany od 2005 roku - jest więc już "nastolatkiem". Przechodził po drodze kilka modernizacji, ale żadna nie była szczególnie znacząca. To niestety oznacza, że konkurencji mocno już zostawili Fiata w tyle, również pod względem bezpieczeństwa.
Potwierdzają to ostatnie testy Euro NCAP. Organizacja ponownie przetestowała Punto. Rezultat jest druzgocący - ogólna ocena auta to zero gwiazdek.

Aby oddać Fiatowi sprawiedliwość trzeba przyznać, że ocena z ochrony dorosłych pasażerów, dzieci i pieszych to dwie gwiazdki, a zero gwiazdek wyliczono po odjęciu punktów za brak nowoczesnych systemów bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę na brak bocznych poduszek (!).

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=9N1Q0k6-ebg[/embedyt]

Euro NCAP przetestowało ostatnio kilka modeli, które są już od pewnego czasu na rynku, ale przeszły liftingi. Były to m.in. Toyota Yaris, Toyota Aygo, Opel Karl, DS3 i Fordy C-Max i Grand C-Max. Jedynie Yaris zachował pięć gwiazdek, a Aygo trzy lub cztery gwiazdki - zależnie od wersji. Reszta została oceniona na trzy gwiazdki.

Przybyło też kilka nowych modeli do grona pięciogwiazdkowców - są to Kia Stinger, Hyundai Kona, BMW 6 GT i Jaguar F Pace. Kia Stonic dostała pięć gwiazdek po uwzględnieniu opcjonalnych pakietów wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa - bez nich, podobnie jak nowa Dacia Duster, otrzymała tylko trzy gwiazdki.

Wygląda na to, że zegar tyka dla Fiata Punto wyjątkowo głośno. Chyba już naprawdę pora na nowy model...