Fiat Topolino 2024. Elektryczne "Dolce Vita" już można zamawiać

Niestety nie u nas. Fiat Topolino 2024 jest już oficjalnie dostępny we Włoszech. To jeden z najbardziej uroczych samochodów miejskich i murowany hit.

Włosi są niesamowici. Z jednej strony, nie są w stanie stworzyć sensownych samochodów, które zapewniły by byt swojej flagowej marce. A z drugiej strony, są w stanie wziąć "czterokołowca" Citroena Ami i przerobić go w taki sposób, że Fiat Topolino 2024 jest tak bardzo jak tylko się da. Jakby mógł, machałby rękami i pił poranne espresso (i wieczorne prosecco).

Po wcześniejszej prezentacji, przyszła pora na komplet zdjęć i więcej szczegółów technicznych. Zwłaszcza, że mieszkańcy półwyspu Apenińskiego mogą już zamawiać malutkiego Fiata.

Fiat Topolino 2024 zdjęcia premiera

Fiat Topolino 2024 - retro stylizacja i mnóstwo akcesoriów

Citroen Ami we włoskiej wersji został znacznie bardziej dopieszczony stylistycznie. Okrągłe lampki, felgi nawiązujące do lat 50-ych, czy listwy udające chromowane zderzaki to tylko część z detali, które przykuwają wzrok.

Mierzący 2,41 metra "elektryk" dostępny będzie w dwóch wersjach. Jedna z nich to prawdziwe "Słodkie Życie". No bo jak inaczej Włosi mogli nazwać wersję bez drzwi, ze stylowym sznurkiem broniącym dostępu do wnętrza? Oczywiście, że Dolcevita. Do tego takie Topolino ma szmaciany, składany dach. No i fantastyczny kolor Verde Vita.

Fiat Topolino 2024

Szkoda, że tylko jeden. Dla obu wersji, póki co, to jedyna opcja kolorystyczna. Za to możemy dobrać do niego tonę akcesoriów, czy naklejek, takich jak np. "drewniane wstawki". Zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Jest też stelaż na walizkę na tylnej klapie, będący uzupełnieniem 63 litrów pojemności... schowków. Wśród opcji znajdziemy głośnik bluetooth, czy wentylator zasilany z USB.

Fiat Topolino 2024 jest we Włoszech dostępny dla klientów od 14 roku życia. Oznacza to, że dostaniemy tu słabszą jednostkę, pozwalającą na poruszanie się 45 km/h i wystarczającą na przejechanie 75 km według norm. Akumulator ma 5,5 kWh pojemności.

Ile za to cudo?9 890 Euro. Sporo, jak na niewielką użyteczność auta. Ale znając popularność Citroena Ami we Włoszech, Fiat Topolino 2024 będzie hitem i wiele centrów włoskich miast będzie pełne malutkich "fiacików" przemykających bez poszanowania jakichkolwiek reguł, za to "przygniecionych" stylem i estetyką. No cóż, tacy po prostu są Włosi.

Pierwsze egzemplarze trafią do klientów w listopadzie tego roku.