Flota autonomicznych samochodów Google pokonała 2 miliony mil

To historyczny moment w rozwoju technologii autonomicznych samochodów - flota pojazdów testowych Google’a pokonała już 2 miliony mil w trakcie testów.

 

Projekt Google’a / Alphabetu wystartował w 2009 roku - jego celem jest stworzenie technologii dopracowanej w stopniu pozwalającym na bezstresowe poruszanie się autonomicznymi autami w ścisłych centrach wielkich miast. Przez ostatnie 7 lat opracowywano odpowiednie algorytmy, pozwalające na “nauczenie” aut naturalnych odruchów kierowcy oraz rozpoznawanie zagrożeń takich jak rowerzyści czy też piesi.

Autonomiczny samochód Google

 

Co prawda konkurencyjna Tesla, również rozwijająca taką technologię chwali się znacznie większym, bo aż 100-milionowym przebiegiem w trakcie testów. Dimitri Dolgov, szef wydziału autonomicznych aut w Google podkreśla jednak, że firma Elona Muska testowała swoje auta głównie na autostradach, gdzie wygenerowanie większego przebiegu jest znacznie prostsze. Jednocześnie algorytmy Tesli nie pozwalają na tak sprawne poruszanie się w mieście - w tym miejscu przewaga Google’a jest niepodważalna.

Google planuje uruchomić produkcję autonomicznego samochodu w okolicach 2020 roku. Produkt tej firmy początkowo ma być skierowany głównie do niepełnosprawnych i starszych osób, które nie mają możliwości poruszać się standardowymi samochodami.