Ford F-150 Raptor - Twarda sztuka

Detroit, Detroit i jeszcze raz Detroit. Początek roku przyniósł nam wiele wspaniałych premier, w tym kilka od Forda. Prócz powrotu modelu GT i piekielnie mocnego Mustanga pokazany został także odmłodzony F-150 Raptor. Pickup z pewnością nie należy do mięczaków.

Nowy Raptor zbudowany został na stalowej ramie o wysokiej wytrzymałości. Jego felgi wykonane zostały z wzmocnionego aluminium, co również zapewnić ma trwałość, a przy tym obniża masę pojazdu. Jest on ponadto szerszy od swojego poprzednika, dzięki czemu ma być stabilniejszy podczas jazdy po bezdrożach. A to tylko mniej istotne informacje na temat amerykańskiego pickupa.

Pod maską niestety nie zobaczymy potężnego silnika V8 o pojemności 6,2 litra, jak to miało miejsce dotychczas. Zastąpi go bowiem 3,5-litrowa jednostka z rodziny EcoBoost, która mimo mniejszych rozmiarów generować ma więcej mocy i wyższy moment obrotowy. Na wyposażeniu znajdzie się także nowa skrzynia automatyczna uzbrojona w 10 przełożeń, napęd na cztery koła, intuicyjny asystent jazdy w terenie, zaawansowane reflektory LED oraz system kamer usprawniający widoczność zarówno w dzień, jak i w nocy.

Przeprojektowany został jednocześnie układ zawieszenia. Większe i mocniejsze amortyzatory w połączeniu ze wspomnianym asystentem jazdy w terenie mają gwarantować kierowcy sporo możliwości podróżowania, nie tylko po drodze. Terrain Management System zawiera różne opcje sterowania pojazdem, dzięki którym ułatwione ma zostać przemieszczanie się po danym rodzaju terenu. System ten zawiera takie ustawienia, jak: normalna jazda, jazda uliczna (lepsze przyspieszenie), jazda w deszczu, po śniegu i lodzie, jazda w błocie i piasku, specjalny tryb do powolnej jazdy po kamienistym terenie oraz Baja mode, do szybkiego pokonywania terenów pustynnych.

Nowy F-150 Raptor zapowiada się bardzo interesująco. Fanom wysokolitrażowych silników z pewnością będzie brakować jednostki V8, której brzmienie jest niezastąpione, ale z drugiej strony - kolejna odsłona amerykańskiego pickupa raczej nie będzie należeć do mięczaków. Auto trafi do sprzedaży dopiero jesienią przyszłego roku.

 

https://www.youtube.com/watch?v=Se4o7AHxAPk