Ford Focus RS - Sportowo i globalnie

Ford oficjalnie ogłosił nadejście następcy dla obecnego Focusa RS, który w Europie jest obecny od 2009 roku. Nowa generacja sportowego auta ma być kontynuacją historii modelu, a przy tym dostępna ma być na wszystkich rynkach świata. To jednak nie koniec.

Sam Ford Focus RS pozostaje póki co w cieniu. Wiadomo, że nadejdzie, a właściwie nadjedzie, ale ciężko też powiedzieć kiedy i w jakiej formie. Czy będzie podobny do swoich poprzedników, czy też może stanie się zupełnie nowym i osobnym tworem? Tego na razie nie wiemy.

Wiemy natomiast, że kolejna generacja sportowej odmiany popularnego kompaktu stanie się jednocześnie częścią nowej rodziny Forda, którą cechować mają sportowe osiągi. Do 2020 roku na światowych rynkach pojawić ma się bowiem łącznie 12 nowych, sportowych modeli Forda, a to za sprawą nowego zespołu Ford Performance. Jednostka ta została utworzona z udziałem regionalnych oddziałów inżynieryjnych oraz zespołów sportowych, co w ciągu kilku lat zaowocować ma wysypem nowych modeli. Na takie wieści narzekać nie można.

Nowe modele Forda zostaną wyposażone prawdopodobnie w jednostki napędowe z rodziny EcoBoost. Podejrzewa się również, że w samym Focusie RS może zagościć znany z Mustanga silnik o pojemności 2,3 litra.

Warto dodatkowo zwrócić uwagę na fakt, iż sprzedaż samochodów sportowych na świecie nieustannie wzrasta. W samej Europie od roku 2009 wzrosła ona o 14%, a w USA aż o 70%. Liczby te pokazują, że Ford ma dobry pomysł na przyszłość swoich samochodów i wpisuje się w trendy rynkowe. Tylko czy to wypali?

Na szczegóły musimy jeszcze trochę poczekać. Sam Focus RS zostanie zaprezentowany prawdopodobnie nie szybciej niż w połowie roku 2016. Pozostałe modele zaś pozostają jeszcze większą tajemnicą.