Ford Mustang GT3 2024. Amerykańskie muskuły są gotowe do walki

Koń zrywa się do galopu. Ford Mustang GT3 jest gotowy do rywalizacji w wyścigach długodystansowych, z 24-godzinnym w Le Mans na czele. Poznajcie nową wyścigową maszynę marki.

Ford na poważnie podchodzi do motorsportu. Ta amerykańska marka rozszerza swoją obecność w wielu kategoriach, w tym w F1. Błękitny owal zobaczymy na bolidach Red Bulla od 2026 roku. Nim to jednak nastąpi nasze oczy nacieszy Ford Mustang GT3, który już w przyszłym roku wystartuje w wyścigach długodystansowych. Nie zabraknie go także w Le Mans.

Ford Mustang GT3 2024. Ma niesamowite skrzydło i skrywa w sobie doświadczenie firmy M-Sport

Kombinacja nazw Ford i M-Sport zawsze oznacza same sukcesy. Tym razem te firmy razem stworzyły serce wyścigowego Mustanga GT3. Punktem wyjścia była jednostka 5.0 V8 Coyote z modelu Dark Horse. Rozwiercono ją do 5,4 litra, a niektóre elementy (takie jak dolot) zrobiono z włókna węglowego.

Co więcej, zmienił się także cały układ napędu. Postawiono tutaj na koncepcję transaxle, ze skrzynią biegów z tyłu auta. Dzięki temu poprawił się rozkład mas i balans samochodu. Ford zbudował także specjalne zawieszenie z podwójnymi wahaczami.

Ford Mustang GT3 2024

Z zewnątrz wyścigowego Mustanga wyróżniają masywne zderzaki kryjące większe wloty powietrza i dodatkowe światła. Poszerzono też progi, w których ukryto wydech. Z tyłu unikalnym elementem jest spoiler w formie "łabędziej szyi", wychodzący wprost z tylnej szyby. Oczywiście ciężko jest też przeoczyć poszerzenia tylnej osi - wszystko po to, aby zapewnić większą stabilność i zmieścić wyścigowe ogumienie.

Ford kontra wszyscy. Ambicje marki są ogromne

Jim Farley, szef Forda, podkreśla rolę programu wyścigowego. Ford Mustang GT3 to nie jedyne auto wyścigowe marki - w planach są też kolejne maszyny, w tym nieco skromniejsze, tańsze i prostsze, opracowane do kategorii GT4.

Amerykanie chcą rywalizować ze wszystkimi i zamierzają odnosić dobre wyniki. Możemy więc liczyć na to, że odświeżona grupa GT3 w przyszłym roku będzie bardzo widowiskowa.

Przy okazji Ford pochwalił się nowym logotypem i kolorystyką działu Ford Performance. Zaokrąglony logotyp z liter FP łączy się z kombinacją koloru granatowego, pomarańczowego, czerwonego i fioletowego.

Ford Mustang GT3 2024

Ford Mustang GT3 powstaje w Kanadzie, gdzie buduje go Multimatic. To stały kompan Forda, odpowiedzialny także za produkcję Forda GT. Multimatic dostarcza też nadwozia dla samochodów LMDh - w tym przypadku jest to Porsche.