Ford powołuje zespół odpowiedzialny za auta na prąd

Team Edison - tak będzie nazywał się zespół rozwijający technologię elektryczną. Ford zamierza poważnie rozbudować gamę samochodów bezemisyjnych.

Ford dostrzega potencjał w technologii elektrycznej, dlatego powołuje specjalny dział, dzięki któremu zobaczymy więcej "elektryków" z niebieskim owalem na masce. Amerykanie zdradzili w wywiadzie z Automotive News, że inżynierowie odpowiedzialni za bezemisyjne samochody utworzą "Drużynę Edisona" (Team Edison) nazwaną tak na cześć wynalazcy żarówki elektrycznej - Thomasa Edisona. Przypadek?

Ford Focus Electric

Według informacji pochodzących od amerykańskiego producenta Zespół Edisona będzie odpowiedzialny wyłącznie za pojazdy bezemisyjne. Hybrydy i hybrydy typu plug-in mają pozostać w gestii reszty inżynierów. W drodze jest już pierwszy w pełni elektryczny crossover Forda, który ma cechować się imponującym zasięgiem wynoszącym 300 mil, czyli około 482 km. Co więcej, w wywiadzie udzielonym cytowanemu tytułowi ukazuje się informacja, że na horyzoncie jest cała gama zupełnie nowych pojazdów bezemisyjnych. Na razie nie wiadomo jednak, ile dokładnie samochodów Ford ma w planach i w jakie segmenty chce uderzyć.

Ford Focus Electric

"Dostrzegamy punkt zwrotny na głównych rynkach kierujący uwagę w stronę aut elektrycznych" - oświadcza Sherif Marakby, wiceprezes oddziału Forda zajmującego się pojazdami autonomicznymi i elektryfikacją. "Uważamy, że to ważne, by mieć wielofunkcyjny zespół zajmujący się całością - od definiowania planów strategicznych i wprowadzania ich w życie po zaawansowany marketing" - dodaje. Właśnie dlatego w Fordzie powstała Drużyna Edisona, która będzie odpowiedzialna w całości za samochody na prąd.

Plany amerykańskiej marki brzmią poważnie, a Markaby podkreśla, że firma jest otwarta na współpracę, jednak prawdziwym zadaniem Zespołu Edisona jest rozszerzenie oferty Forda o samochody BEV, czyli pojazdy o napędzie akumulatorowym (elektrycznym). To pokazuje, że kolejny producent stawia na elektryfikację, przed którą nie ma już ucieczki. Taka jest przyszłość motoryzacji.