Unikalny van na sprzedaż. Ford Transit Cosworth ma 365 KM

Najszybsze auto na dostawy? W Wielkiej Brytanii na sprzedaż trafił Ford Transit Cosworth, czyli unikalne dzieło wykorzystujące rozwiązania ze sportowych Fordów.

Jeśli choć trochę śledziliście historię sportowych modeli Forda, to z pewnością kojarzycie modele z serii Supervan. Były to promocyjne auta tworzone dla brytyjskiego oddziału tej firmy, mające na celu promocję rozwiązań ze sportowych aut marki. Koncepcja ta stała się inspiracją dla fanów marki, którzy własnym sumptem zbudowali ten oto samochód. Jest to Ford Transit Cosworth - przydomek jak najbardziej tutaj pasuje, bowiem mamy do czynienia z naprawdę szybką maszyną.

Wykorzystano wiele podzespołów z Escorta i Sierry Cosworth

Auto zostało zbudowane na bazie modelu z krótkim rozstawem osi i niskim dachem. Transita rozebrano do gołego szkieletu, po czym rozpoczęto kompletację na gotowych podzespołach Coswortha. Silnik pochodzi ze Sierry Cosworth 2WD.

Ford Transit Cosworth

Jednostkę oczywiście solidnie wzmocniono, dodając nową turbosprężarkę Garrett T3, manualny regulator ciśnienia doładowania oraz indywidualnie dostrojony komputer sterujący L6 pracujący w Cosworthach.

Poza tym oczywiście znajdziemy tutaj szereg innych modyfikacji. Odpowiedni zbiornik paliwa, specjalny intercooler z wiatrakiem z możliwością podtrzymania stałej pracy oraz nowe wtryskiwacze i osprzęt sprawiają, że auto pokazało na hamowni naprawdę imponujący wynik.

Ten Ford Transit Cosworth generuje aż 365 KM

Moc trafia tutaj na przednią oś za pośrednictwem 5-biegowej manualnej przekładni. Osiągi nie są znane, ale patrząc na niską masę tego samochodu można spodziewać się prawdziwej rakiety na kołach.

Ford Transit Cosworth

Do tego jest to wybitnie niepozorny pojazd. Z zewnątrz wyróżniają go tylko malowane na czarno felgi i oklejenie Cosworth, które idealnie oddaje klimat lat dziewięćdziesiątych. W środku znajdziemy natomiast sportowe fotele z Fiesty Si oraz wskaźnik ciśnienia doładowania. Cała reszta jest żywcem przeniesiona z seryjnego Transita, co tworzy naprawdę unikalny klimat w tym samochodzie.

Auto właśnie zmieniło właściciela

Samochód został sprzedany za pośrednictwem portalu eBay.co.uk za 10 600 funtów. Sprzedawca podkreśla, że modyfikacje były bardzo drogie - kluczowa część, na którą składa się m.in. silnik, wyceniona została na 8 500 funtów.

Aż chciałoby się teraz znaleźć powód, aby kupić ten samochód i grzać nim z paczkami lub towarami. Bez wątpienia byłby to najszybszy pojazd dla kuriera lub dostawcy - kierowcy wielu mocnych samochodów mogliby się mocno zdziwić.