Ford wprowadza felgi z włókna węglowego do masowej produkcji

Interesujące wieści dla fanów nowinek technicznych. Po raz pierwszy w historii seryjnie produkowany samochód w standardzie otrzyma komplet felg w pełni wykonanych z włókna węglowego. Takie rozwiązanie wprowadza Ford dla nowego Shelby GT350R Mustang.

Do tej pory tego typu koła występowały jedynie jako drogie części tuningowe, a felgi odlane w całości z włókna węglowego jako jeden element były rzadkością. Tego typu produkt proponowała australijska firma Carbon Revolution, która wyceniała komplet na około 15 tysięcy dolarów. Ten sam producent współpracował z Fordem przy tworzeniu nowego Shelby GT350R Mustang, który takie felgi ma dostać w standardzie. Wcześniej było to domeną jedynie prototypów, jak choćby w przypadku intrygujących pomysłów Koenigsegga.

Rzecz jasna największą korzyścią użycia takich materiałów jest znaczna oszczędność na masie - nawet do prawie 30 kilogramów w porównaniu do klasycznych aluminiowych odpowiedników. Ma to przełożyć się na 40-procentowy spadek współczynnika bezwładności obrotowej kół dzięki czemu auto wyposażone w taki komplet felg ma szybciej przyspieszać, lepiej reagować na starcie i przy hamowaniu, a także bardziej precyzyjnie się prowadzić.

Shelby GT350R

Zastosowanie tego typu felg o zupełnie innej charakterystyce wiąże się także z przeprojektowaniem zawieszenia, którego praca przystosowana była do większego obciążenia. Wprowadzenie nowego rodzaju kół poprzedzone było także wieloma testami wytrzymałości włókna węglowego, które według Forda przebiegły bardzo pomyślnie - zmniejszona waga felg pozwala zawieszeniu reagować szybciej i odpowiednio tłumić nierówności nie powodując odkształceń w kołach. Dbałość o bezpieczeństwo uwydatniona jest także w samym procesie produkcji - każdy egzemplarz produktu wyposażony jest w specjalny chip monitorujący jakość wykonanego elementu, a zanim felga zostanie zamontowana w aucie jest wielokrotnie prześwietlana, a następnie pokryta specjalną cienką warstwą ceramicznej cieczy, która zapobiega przegrzaniu materiału. Do tego stanowi idealnie gładką bazę pod farbę, tak więc pod względem estetyki rozwiązanie według producenta dopracowano do perfekcji.

 

https://www.youtube.com/watch?v=GvCdoEfYXao