Ford wprowadza pięciodrzwiową Fiestę ST do Europy

W USA Fiesta ST od samego początku była dostępna w dwóch wersjach nadwoziowych - jako trzy i pięciodrzwiowy hatchback. W Europie jednak ta druga odmiana nigdy nie pojawiła się w salonach. Dopiero teraz, u schyłku produkcji aktualnej generacji, Ford zdecydował się na wprowadzenie jej na stary kontynent.

Pięciodrzwiowa odmiana debiutuje z ogromnym opóźnieniem - w USA dostępna była od przeprowadzenia liftingu. Dopłata do drugiej pary drzwi wynosi 600 funtów w Wielkiej Brytanii - przewidujemy, że w Polsce wyniesie około 2 500 - 3000 zł. Nieco wygodniejsza dla pasażerów tylnej kanapy wersja, pomimo większej masy ma identyczne osiągi - pierwsza setka pojawia się na zegarach w 6,9 sekundy, zaś prędkość maksymalna to 223 km/h.

Ford Fiesta ST | fot. Ford

Dlaczego Ford zdecydował się na wprowadzenie takiej odmiany nadwoziowej do modelu ST dopiero pod koniec produkcji aktualnego modelu? Wpływ na to ponoć miały ogromne naciski klientów, niezadowolonych z faktu, iż w USA bez problemu można nabyć taką wersję. Dodatkowo producent bada grunt pod nadchodzącego następce. Wedle wstępnych informacji 25% sprzedaży modelu ST będzie generowane przez pięciodrzwiowego hatchbacka.