Formuła 1 zmienia właściciela!

Mówiło się o tym od pewnego czasu, ale proces w końcu się rozpoczął. Cyrk F1, jako cała firma, zostanie sprzedany, za 8 miliardów dolarów, a Bernie Ecclestone przestanie być bogiem tego sportu.

Nowym właścicielem Formuły 1 został, a w zasadzie zostanie, amerykański gigant medialny Liberty Media, należący do przedsiębiorcy Johna Malone. Koncern jest właścicielem popularnych, amerykańskich, satelitarnych stacji radiowych Sirius XM, ale posiada także udziały w TimeWarner, koncernie prasowym Time ("Time", "People", "Sports Illustrated"), czy agencji koncertowo-eventowej LiveNation. Teraz, za 1,1 miliarda dolarów stanie się właścicielem 18,7 % Formula 1 Group. Docelowo koncern wyda 8 miliardów, z czego 4 to przejęcie długów Formuły 1. W sumie Liberty Media będzie posiadać 35 % udziałów, jednak fundusz CVC Partners, który zachowa 65 % akcji, nie będzie posiadał prawa głosu przy zarządzaniu firmą.

Niezniszczalny Bernie nie odejdzie na emeryturę, wciąż pozostanie na stanowisku CEO i pozostanie posiadaczem praw komercyjnych do F1. Na stanowisku prezesa zasiądzie jednak Chase Carey, były wicedyrektor wykonawczy 21st Century Fox. Już zapowiedział, że przeniesie Formułę 1 "na następny poziom". Finał przejęcia ma nastąpić do końca pierwszego kwartału 2017 roku. Zapewne więc, jeśli nastąpią jakiekolwiek zmiany w rozgrywkach, będziemy musieli poczekać aż do następnego sezonu. Ciekawi jesteśmy, co wymyślą nowi właściciele.