Ten chiński samochód zgarnął prestiżową nagrodę Red Dot. Stoi za nim Geely i Baidu

Baidu, najprężniej działający koncern technologiczny w Chinach i Geely połączyli siły. Ich dziełem jest marka Jiyue, która tworzy zaawansowane technologicznie auta. Jak się okazuje te są także dobrze zaprojektowane. Model o prostej nazwie 07 zgarnął właśnie nagrodę w prestiżowym konkursie Red Dot, w którym do tej pory triumfowały głównie znane marki.

Nagrodę Red Dot za stylistykę zgarnęła między innymi Mazda 3, KIA EV6, Peugeot 208 i Ferrari F8 Tributo. Teraz do tej listy dołącza nikomu nie znane Jiyue 07. Choć sama nazwa raczej nie przywołuje żadnych skojarzeń, to dodając do niej słowa takie firmy jak Geely i Baidu połączycie kropki.

Jiyue to wspólne dzieło tych chińskich koncernów. Baidu, czyli chińska wyszukiwarka, serwis społecznościowy i gigant technologiczny, stawia na rozwój zautomatyzowanych i zaawansowanych samochodów. Geely dostarcza tutaj z kolei platformę, napęd i swój know-how.

Baidu to "chiński Google", który mocno rozpycha się w motoryzacji

I to nie od dziś, gdyż już od wielu lat trwają prace nad autonomicznymi autobusami i innymi małymi środkami transportu. Teraz jednak wraz z Geely postawiono krok w stronę klasycznej sprawdzonej motoryzacji. To wszystko opakowano w naprawdę przyjemne dla oka nadwozie, które robi dobre wrażenie.

Nie ma się co dziwić, że ten samochód został doceniony w konkursie Red Dot. Jego stylistyka jest naprawdę udana, dopracowana i przyjemna dla oka. Owszem, z jednej strony sprawia wrażenie generycznej, aczkolwiek teraz naprawdę ciężko jest stworzyć coś całkowicie nowego.

Baidu Geely Jiyue 07

Na pewno nie można mówić tutaj o nudzie. Wnętrze z kolei stawia na popularny i irytujący niekiedy minimalizm, z dużym ekranem na czele i z "wolantem" zamiast kierownicy.

Baidu chwali się tutaj nie tylko technologiami z zakresu "automatyzacji" jazdy, ale także multimediami w samochodzie. Te są ponoć wyjątkowo nowoczesne i pozwalają między innymi na umilanie sobie czasu przy ładowarce graniem w gry. Nawiązanie do Tesli jest więc widoczne gołym okiem.

Zresztą Jiyue 07 ma być rywalem Tesli Model 3. Platforma SEA, którą tutaj wykorzystano, dzielona jest z Volvo EX30, Zeekrami, Smartem i wieloma innymi samochodami. Mówimy więc o sprawdzonej już konstrukcji, która łączy akumulatory o pojemności od 71,4 do 100 kWh i silniki elektryczne oferujące od 260 do 540 KM.

Póki co Jiyue nie trafi na rynki inne niż chiński. Pytanie jednak gdzie skończą się ambicje tych koncernów - w końcu inne kraje i kontynenty są kuszące.