Poczujcie się starzy, Gran Turismo ma już 25 lat. Ile godzin w nie graliście? [WIDEO]

Kultowa seria gier Gran Turismo kończy 25 lat. Tak, ćwierć wieku temu po raz pierwszy mogliśmy "przejechać się" cudownymi autami po różnych torach wyścigowych. Dziś najnowsze wydania zapewniają niesamowity realizm, ale walczą też na dużo trudniejszym rynku - konkurencyjne tytuły stały się naprawdę świetne.

Jestem jedną z tych osób, której konsola nie była dana aż do dorosłego życia. Zawsze zazdrościłem znajomym, którzy po szkole mogli odpalić swoje Playstation pierwszej generacji, aby zagrać w świetne gry. Na nudę narzekać nie mogłem, gdyż rekompensowałem to sobie innymi tytułami na "peceta". Godziny, które spędziłem nad ToCa Race Driver, NFS Porsche 2000 i Colinem McRae Rally tylko pogłębiały miłość do motoryzacji. Zawsze jednak cierpiałem z powodu braku Gran Turismo.

To był taki "Święty Graal" wśród gier. Pamiętam, że przy każdej okazji starałem się pobawić wymarzonymi autami na torach, których nie było w żadnych innych grach. A jak jeszcze ktoś miał kierownicę, to emocje wręcz sięgały zenitu.

Gran Turismo historia

Piękne to były czasy, nie zapomnę ich nigdy. Gran Turismo kończy już 25 lat

To jest ten moment, w którym możemy poczuć się starzy. Dokładnie w 1997 roku pierwsze wydanie tej gry wyszło na konsolę Playstation - i ekspresowo stało się ogromnym przebojem.

Wiecie, że sprzedano aż 10 850 000 kopii tej gry? To absolutny rekord wśród tytułów dla konsoli Playstation, dzięki któremu GT zyskało ogromny rozgłos. Kolejne wydanie z cyfrą 2 w nazwie, oferowane jeszcze na PS1, znalazło blisko 10 000 000 nabywców i jest... trzecim najczęściej kupowanym tytułem dla tego urządzenia.

Gran Turismo historia

Kolejne wydania były tylko lepsze

Doskonale pamiętam "siekanie" w trójkę i czwórkę u znajomych - to była naprawdę duża frajda. Piątka z kolei była moim pierwszym "własnym" zakupem, wraz z Playstation 3. Do dziś pamiętam noce zarwane na zasuwaniu ulubionymi autami po świetnych torach. Ba, nawet gra na padzie nie była wielką przeszkodą.

Najnowsza edycja, Gran Turismo 7, zachwyca grafiką - ale nie jest już tak dobra, jak kiedyś

Zgodzę się tutaj z wieloma osobami, według których producenci tej gry w pewnym momencie nieco się pogubili. Przez wiele lat to GT wyznaczało standardy w kwestii odwzorowania wrażeń z jazdy.

Teraz jednak pałeczkę przejmuje Forza Motorsport. To odpowiednik Gran Turismo, tworzony przez Microsoft Studios z myślą o konsoli Xbox. Każde kolejne wydanie jest coraz lepsze pod kątem doświadczeń z prowadzenia aut, a nadchodząca nowa część zapowiada się wręcz fenomenalnie.

Poza tym rolę prawdziwych symulatorów przejęły takie tytułu jak Assetto Corsa, czy stare, ale wciąż cenione iRacing.