Viva Las Vegas! Od 2023 Formuła 1 będzie się ścigać w Mieście Hazardu

Oficjalnie Formuła 1 w przyszłym sezonie będzie miała trzeci wyścig w Stanach Zjednoczonych. Do kalendarza dołącza uliczny tor w Las Vegas.

Liberty Media, właściciel Formuły 1, poinformował właśnie, że do Stanów Zjednoczonych zawita trzeci wyścig. Odbędzie się on w Las Vegas, największym mieście stanu Nevada i będzie to tor uliczny.

Grand Prix Las Vegas w listopadzie

Las Vegas gościć będzie "cyrk F1" w listopadzie, a samo Grand Prix odbędzie się w sobotni wieczór. Będą to więc kolejne nocne zawody w kalendarzu. Uliczny tor ma 6,12 km długości i składa się z trzech głównych prostych oraz 14 zakrętów. Dla widzów najbardziej spektakularna może okazać się główna prosta. Będzie ona wiodła legendarnym bulwarem Strip, biegnąć wzdłuż najsłynniejszych kasyn, hoteli oraz słynnych neonów. Na tej prostej kierowcy będą w stanie osiągnąć do 342 km/h. Wyścig składać się będzie z ponad 50 okrążeń. Z mapy wynika, że będzie to raczej szybkie, niż bardzo techniczne Grand Prix. Jest kilka ostrych nawrotów i pojedyncza sekcja szykan, ale co do zasady będzie sprzyjać emocjonującym i bardzo szybkim wyścigom.

Las Vegas

Las Vegas w przyszłym sezonie dołączy do dwóch pozostałych wyścigów w USA - na torze Circuit of the Americas w Teksasie oraz również nowym torze ulicznym w Miami. Popularność Formuły 1 "za wielką wodą" widać wzrosła na tyle, że warto przenieść tam więcej eliminacji. Nawet patrząc na grafiki promocyjne możemy uznać, że celem Liberty Media będzie stworzenie jedynego w swoim rodzaju spektakularnego wizualnie widowiska.

CEO Formuły 1, Stefano Demenicali, komentuje swoją decyzję w ten sposób:

"Las Vegas to miejsce znane na całym świecie z ekscytacji, gościnności, wywoływanych emocjo raz oczywiście ze słynnego Strip. Nie ma lepszego miejsca do ścigania się w Formule 1, niż w światowej stolicy rozrywki. Nie możemy się doczekać, kiedy będziemy tu w przyszłym roku".

Ponieważ nie znamy jeszcze kalendarza na 2023 rok, nie wiemy czy Grand Prix w Nevadzie zastąpi któryś z wyścigów, czy dodatkowo powiększy pulę zawodów w ciągu roku.

Liberty Media zorganizuje te zawody we współpracy z Live Nation Entertainment, Las Vegas Convention and Visitors Authority oraz zarządami kasyn MGM, The Venetian Resort czy Ceasers.