Grupa PSA przejmie Opla?

Francuska Grupa PSA prowadzi z General Motors zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia europejskiego oddziału koncernu w postaci Opla i Vauxhalla. Niewykluczone, że rozmowy te zakończą się sukcesem i Opel trafi pod skrzydła Francuzów.

To nie pierwsze biznesowe spotkanie amerykańskiego koncernu General Motors i francuskiej Grupy PSA. Jak już wiecie, ich zarządy ogłosiły współpracę przy autach typu MPV. Pierwszymi efektami rzeczonej współpracy są nowy Peugeot 3008 i nieco mniejszy Opel Crossland X zbliżony wymiarami do obecnego Peugeota 2008. Wkrótce poznamy także większego crossovera Opla nazwanego Grandland X, który będzie odpowiednikiem wspomnianego Peugeota 3008.

TestOpel Astra Sports Tourer 1.6 BITURBO Elite | fot. Maciej Kuchno

Dwóch gigantów motoryzacyjnych spotkało się znowu. Tym razem współpraca może pójść o krok dalej i zakończyć się przejęciem Opla przez Grupę PSA. "PSA Group potwierdza, że wraz z General Motors szuka możliwości podjęcia kolejnych strategicznych inicjatyw, których celem jest zwiększenie zysku i efektywności operacyjnej, włącznie z akwizycją Opla" - czytamy w komunikacie prasowym wydanym przez Bertranda Blaise'a, rzecznika prasowego Grupy PSA.

Opel ADAM Rocks 1.0 Ecotec 115 | fot. Marcin Napieraj

Nie jest to też pierwszy raz, kiedy General Motors rozważa sprzedaż Opla. Sprawa odbiła się szerokim echem w 2009 roku, kiedy to koncern General Motors nieomal doprowadził do bankructwa niemieckiej marki. Co ciekawe, w 2015 roku spekulowano na temat fuzji Grupy PSA z Grupą FCA, a kilka miesięcy później mówiono o partnerstwie FCA z koncernem GM. Sprzedawszy Opla Francuzom, General Motors mógłby skupić się na działalności lokalnej, co z pewnością spotkałoby się z aprobatą obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa, krytycznie odnoszącego się do produkcji aut poza granicami USA. Grupa PSA stałaby się natomiast drugim, największym po Volkswagenie koncernem samochodowym w Europie, obejmując 16% rynku motoryzacyjnego.

Są to jedyne informacje, którymi dysponujemy w tym momencie. Agencje Reuters i Bloomberg twierdzą, że decyzja w sprawie ewentualnego przejęcia Opla może zapaść w ciągu najbliższych dni.