Ośmiocylindrowy bokser to szaleństwo? Nie dla Chińczyków. Wsadzili go do nietypowego pojazdu

Silnik typu bokser, z ośmioma cylindrami, o pojemności 2.0. Nowy pomysł Subaru lub Porsche? Nic bardziej mylnego. To pojazd z Chin, do tego... dwukołowy.

Mówiąc wprost - to motocykl. I to niezwykły, gdyż mówimy o konstrukcji rywalizującej chociażby z Hondą Goldwing, ale stawiającej na odlotową koncepcję. GWM Souo Touring to unikalny wynalazek, z absolutnie nietypowym silnikiem.  Sercem tego jednośladu jest jednostka 2.0, ośmiocylindrowa, typu bokser.

Tak, do motocykla wpakowano kompaktowy silnik z ośmioma garami. Do tego połączony jest z 8-biegową dwusprzęgłową skrzynią biegów.

Silnik typu bokser w motocyklu to nic nowego. Ale ośmiu cylindrów nikt jeszcze nie oferował

Co więcej, fascynujący jest sam fakt, że mówimy o chińskim motocyklu. Ten kraj słynie z jednośladów, ale służą one głównie do jazdy miejskiej. W Chinach na większości autostrad jest zakaz jazdy jednośladem, a wszystkie maszyny mają tam limiter ustawiony na 80 km/h. Można mieć i ścigacz - szybciej nim nie pojedziecie.

GWM Souo Toruing to oczko w głowie szefa koncernu Great Wall i jego "prywatny projekt". Osobiście czuwał nad rozwojem tej maszyny i mocno naciskał na jej budowę. Jej oficjalna premiera miała miejsce podczas motocyklowych targów w Pekinie.

Great Wall nie chwali się oficjalną specyfikacją. Moc i osiągi pozostają tajemnicą. Wiemy za to, że jest to bardzo luksusowa maszyna. Centrum dowodzenia, niczym w samochodzie, stanowi tutaj 12,3-calowy ekran dotykowy. Co więcej, korzysta on z najnowszego procesora firmy Snapdragon, a multimedia mogą aktualizować się w systemie over-the-air, niczym w samochodach.  Są też odpowiednie fizyczne przełączniki i szereg udogodnień dla motocyklisty.

GWM Suou Touring ośmiocylindrowy bokser

Bieg wsteczny, podgrzewanie i wentylacja, systemy bezpieczeństwa - to wszystko znajduje się tutaj na pokładzie.

Najciekawsze jest to, że GWM faktycznie dąży do produkcji seryjnej tej maszyny

Będzie to więc naprawdę unikalna rzecz, która z pewnością wzbudzi zainteresowanie. Choć teoretycznie chińskie produkty nie mają mocnej marki, to jednak nie brakuje firm z tego kraju, które z powodzeniem oferują dobry sprzęt. Mowa tu chociażby o motocyklach KOWE, lub o włoskiej marce Benelli, która jest w rękach Chińczyków. Tym samym GWM Souo Touring zdecydowanie zasługuje na uwagę i szansę.