Hennessey VelociRaptor 600 - Piękna ta bestia

Hennessey to amerykańska firma, która zajmuje się modyfikowaniem i tak już mocnych samochodów. Powstają w ten sposób bardzo ciekawe projekty, a jednym z nich jest VelociRaptor 600, który bazuje na nowym Fordzie F-150. To prawdziwe monstrum.

Bazą do powstania tego pojazdu był wspomniany pick-up Forda, model F-150. Jego nadwozie zostało w całości wykonane z aluminium, co pozwoliło zredukować masę pojazdu o blisko 300 kilogramów. Maniacy z Hennessey stwierdzili jednak, że to ciągle za mało i postanowili wziąć samochód w swoje ręce. Dodali trochę mocy, poprawili właściwości terenowe i... powstał VelociRaptor 600.

Samochód został wyposażony w pięciolitrową jednostkę V8, którą wspomaga specjalnie zaprojektowany kompresor. Zmianie uległ układ wydechowy, a także wtrysk paliwa, który pozwala na lepsze "wykarmienie" tej bestii. Całość została prócz tego usprawniona przez odpowiednie zestrojenie silnika. W efekcie ta półciężarówka będzie posiadała 600 koni mechanicznych mocy.

VelociRaptor będzie dostępny, jak łatwo zgadnąć, tylko na rynku amerykańskim. Możliwe jednak, że znajdą się zagraniczni kupcy, którzy z chęcią ściągną go zza oceanu. Ceny będą zaczynać się od 73 500 USD, przy czym istnieć będzie możliwość dodatkowego wyposażenia auta. W wersji podstawowej bowiem, prócz standardowego wyposażenia modelu F-150 i wzmocnionego silnika, pojawią się opony w rozmiarze 33 cali założone na 17-calowe felgi. Za dodatkową opłatą natomiast będzie można wybrać specjalne zawieszenie do jazdy w terenie, nowe zderzaki, wyciągarkę, hamulce Brembo i wiele innych. Ostateczna cena może zatem być znacznie wyższa.

Hennessey zapowiedział, że powstanie około 500 takich samochodów, więc zainteresowani będą musieli się pospieszyć. Amerykański sen nie jest co prawda przystosowany do europejskich standardów, ale i tak ciekawe, czy kiedyś spotkamy jakiegoś na polskich drogach.