To Honda NSX, którą jeździł Ayrton Senna. Jej wartość jest ogromna

Kultowa Honda NSX, którą jeździł Ayrton Senna, trafiła na sprzedaż. To jeden z egzemplarzy dostarczonych przez japońską markę trzykrotnemu mistrzowi świata. Ten jest jednak wyjątkowo znany, gdyż wielokrotnie pojawiał się z nim na zdjęciach.

Pewne samochody stały się legendą już w momencie debiutu. To jeden z takich pojazdów. Honda NSX od razu zyskała pseudonim "japońskie Ferrari". Nie było to przypadkiem. Japończycy opracowali genialnie wyglądający samochód sportowy, który swoimi możliwościami, a zwłaszcza prowadzeniem, szokował i szokuje do dziś.

Do tego jedną z twarzy NSX-a był Ayrton Senna. W końcu w czasach, w których jeździł dla McLarena to właśnie Honda dostarczała "atomowe" silniki, które w połączeniu z fenomenalną aerodynamiką bolidu dawały Sennie i Prostowi ogromną przewagę.

Szczególną pozycję zdobył McLaren MP4/4, opracowany przez Steve'a Nicholsa pod okiem dyrektora technicznego w postaci Gordona Murray'a. Ten samochód wygrał 15 z 16 Grand Prix w 1989 roku, absolutnie deklasując konkurentów. MP4/4 zgarnęło też 15 z 16 pole position.

Ayrton Senna w ramach współpracy McLarena z Hondą jeździł różnymi egzemplarzami NSX-a

Ten jednak jest szczególnie ważny. Dostarczono go do Portugalii, w której często przebywał trzykrotny mistrz świata. Do tego ta sztuka pojawiała się wielokrotnie na zdjęciach - zarówno z toru Estoril, jak i spod prywatnego domu kierowcy.

Co ciekawe NSX pozostał w Portugalii na lata. Obecny właściciel, Robert McFagan, kupił go w 2013 roku w Algarve. Teraz, po 11 latach, przyszedł czas na zmianę właściciela.

Auto jest zachowane w idealnym stanie i wciąż nosi oryginalne tablice rejestracyjne, z którymi jeździł Senna (zmieniono jedynie wzór na nowy, ale numer jest ten sam). W zestawie z samochodem jest też list, który poświadcza przekazanie tego egzemplarza kierowcy F1.

Honda NSX Ayrton Senna

Przebieg przekracza nieznacznie 62 000 kilometrów, co jest bardzo małą wartością. NSX przeszedł gruntowny serwis i regularnie wyjeżdżał na drogi, a to gwarancja spokojnej eksploatacji.

Zakup nie będzie jednak tani. Sprzedający oczekuje dokładnie 500 000 funtów za ten samochód. To wysoka cena, ale z drugiej strony kupujemy tutaj coś więcej niż samochód. Dla kolekcjonerów szczególne znaczenie ma historia danego egzemplarza. Ta w tym przypadku jest bardzo dobrze udokumentowana i wpływa na wysoką wartość pojazdu.

Ogłoszenie znajdziecie na portalu AutoTrader klikając tutaj.