Honda podejmuje próbę bicia rekordu Guinnessa

Honda w ramach promocji odświeżonego Civica i swoich silników diesla podejmuje niecodzienne wyzwanie - dwóch kierowców przemierza 24 kraje w całej Europie Civiciem Tourer w celu ustanowienia nowego rekordu Guinnessa w najniższym zużyciu paliwa na tak długiej trasie. Auto, które bierze udział w próbie odwiedziło także Polskę.

Aby trafić do słynnej Księgi  Rekordów Guinnessa, dwóch pracowników firmy - Fergal McGrath i Julian Warren - wyruszyli 1 czerwca z Aalst w Belgii w podróż liczącą ponad 13 000 kilometrów. Podczas niejCivic Tourer ma odwiedzić 24 państwa Unii Europejskiej i powrócić do miejsca startu 25 czerwca. Wśród tych krajów znalazła się także Polska, gdzie auto pojawiło się właśnie dziś. Kierowcy odwiedzą m.in. Augustów, Warszawę i Częstochowę, kierując się na południe ku kolejnym państwom.

Ich zmagania można śledzić na żywo w internecie tutaj. Strona została utworzona nie tylko ze względów marketingowych, ale i regulaminowych, będąc częścią dokumentacji udowadniającej przebieg podróży. Według zasad w aucie przez cały czas muszą znajdować się dwie osoby, a każda z nich musi pokonać dziennie około 592 km w 7,5 godziny. To pierwsza taka próba w Europie, tak więc Honda ma szansę wyznaczyć pewien nowy standard.

Auto, które uczestniczy w próbie bicia rekordu, to zupełnie seryjny Civic Tourer wyposażony wsilnik o pojemności 1,6 litra i-DTEC. Japończycy reklamują tę jednostkę jako najlżejszy motory wysokoprężny w klasie, który legitymuje się średnim spalaniem wynoszącym 3,8 l/100 km, jednakże Honda twierdzi, że podczas próby uda się zejść poniżej wartości katalogowych.