Hybrydowa Toyota Auris zastępuje diesla

Jeszcze kilka lat temu, gdy jedyną znaną światu hybrydą była Toyota Prius, można było mieć wątpliwości, czy ta technologia ma jakiekolwiek szanse, by przetrwać na rynku. Obecnie jednak Toyota Auris pokazuje, że jest to możliwe, oraz że grozi jednostkom konwencjonalnym.

Hybrydowa odmiana Aurisa stopniowo zwiększa swój udział w sprzedaży modelu w Polsce. W ubiegłym roku wynosił on około 20%, co przekładało się na to, że co piąty sprzedany w naszym kraju Auris posiadał napęd hybrydowy. Obecnie zaś, w pierwszych dwóch miesiącach sprzedaży, udział hybrydy wzrósł do 25%, a więc to już co czwarty taki samochód.

Nieustanne zwiększanie udziału sprzedaży hybryd nie może się jednak odbywać bez spadku innej grupy. Tu przede wszystkim tracą diesle, a zwłaszcza w przypadku klientów flotowych. Firmy wolą bowiem hybrydowego Aurisa, na co wskazuje liczba rejestracji w styczniu i lutym bieżącego roku - sprzedano 298 Aurisów Hybrid oraz 287 Aurisów napędzanych olejem napędowym.

To jednak nie koniec, gdyż napęd hybrydowy w modelu Auris zdobywa także zwolenników wśród klientów indywidualnych. Zgodnie z przewidywaniami polskiego importera, wraz z kończącym się marcem Auris Hybrid może stać się najczęściej wybieranym wariantem modelu.

Toyota oferuje jednak więcej modeli hybrydowych, bo aż sześć. Wśród nich, obok Aurisa Hybrid, znalazły się Yaris Hybrid, Auris Touring Sports Hybrid, Prius, Prius+ i Prius Plug-in. Od początku roku japońska marka sprzedała blisko 1000 aut z napędem hybrydowym

Czy to dużo? Patrząc na rynek polski owszem. Patrząc jednak szerzej, chociażby na rynki zachodnie, to sprzedaż hybryd w Polsce praktycznie nie istnieje. Składa się na to specyfika samego rynku i powiązane z nią zarobki, a także - po trochu - przywiązanie rodaków do silników wysokoprężnych. Czy natomiast hybrydy zastąpią diesla? Z pewnością mają szansę zastąpić go w mieście, ale kierowcy długodystansowi prawdopodobnie będą woleli pozostać przy sprawdzonych rozwiązaniach.

 

https://www.youtube.com/watch?v=QaS8C6zj7fU