Hyundai Kona Electric 2024. To ładna i przystępna elektryfikacja

Dwa akumulatory, szereg ciekawych funkcji i atrakcyjny design - a to wszystko w jednym opakowaniu. Hyundai Kona Electric 2024 ma długą listę zalet. Czy to wystarczy, aby przekonać do siebie rynek?

Hyundai jest na fali. Koreańczycy pokazują kolejne ciekawe auta, a ich gama modelowa zaczyna obejmować już niemal wszystkie segmenty na rynku. Ta sama marka oferuje małe miejskie auto (i10 i Capsera), a także elegancką limuzynę Grandeur. Teraz do tej długiej listy ciekawych propozycji dołącza nowy Hyundai Kona Electric 2024.

Koreański koncern zaprezentował szczegółowe dane techniczne tego modelu. Można śmiało powiedzieć, że ten bazowy na tę chwilę elektryk, będzie jedną z najbardziej atrakcyjnych propozycji na rynku.

Hyundai Kona Electric 2024. Dobry design to podstawa

Nowa generacja tego popularnego modelu została zaprojektowana "od zera". Z poprzednikiem, poza nazwą i ogólną ideą stylistyki, nic jej nie łączy. I to jest dobry ruch, gdyż Kona urosła i stała się znacznie praktyczniejsza.

Hyundai Kona Electric 2024

Długość to 4355 mm, szerokość wynosi 1825 mm, a wysokość 1575 mm. Rozstaw osi to z kolei 2660 mm. Szybkie porównanie z danymi poprzednika pokazuje dodatkowe 15 centymetrów w długości auta, z czego 6 przypada na rozstaw osi. Równo 2,5 centymetra przybyło "na szerokość", zaś wysokość w zasadzie pozostała na tym samym poziomie.

Taka zmiana to przede wszystkim duży plus dla proporcji, auta, które zbliżyło się dużo bardziej do segmentu kompaktów. Do tego odważna i nowoczesna stylistyka, którą wprowadza do aut marki nowy szef stylistów SangYup Lee, zdecydowanie wyróżnia ją z tłumu.

Warto dodać, że SangYup Lee zdobył w tym roku tytuł "światowego człowieka roku w świecie motoryzacji". Spod jego ręki wyszło wiele znanych aut, w tym ceniony Chevrolet Camaro piątej generacji.

Nowe wnętrze Kony robi wrażenie

Postawiono tutaj na efektowny wygląd, który zgrabnie połączono z ergonomią i praktycznością. Mnogość schowków, estetycznie wkomponowane przyciski i duże ekrany tworzą wyjątkowo spójny zestaw. Warto też zwrócić uwagę na jasne kolory wnętrza. Dzięki temu kokpit zdaje się być większy, niż jest w rzeczywistości.

Hyundai Kona Electric 2024 - SPECYFIKACJA. Co oferuje ten model?

To kluczowa kwestia, która będzie dużym atutem tego auta. Kona na rynek trafi w dwóch wydaniach - słabszym, z mniejszym akumulatorem, oraz mocniejszym, oferującym większy zasięg.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z akumulatorem o pojemności 48,4 kWh, połączonym ze 156-konną jednostką napędową. Oferuje ona 255 Nm momentu obrotowego, co przełoży się na dobre osiągi.

Hyundai Kona Electric 2024

Druga wersja nosi prostą nazwę Kona Electric Long Range i łączy akumulator o pojemności 65,4 kWh z silnikiem o mocy 218 KM i 255 Nm. Tutaj zasięg, według estymacji producenta, wyniesie nawet 490 kilometrów. Patrząc na to, że w poprzedniku pokonanie 450 kilometrów było możliwe, to wartość ta zdaje się być realnie osiągalna.

Hyundai zadbał też o kilka przydatnych funkcji

Przede wszystkim Kona Electric zyskała system Vehicle2Load, który pozwala zamienić auto w mobilny generator. Maksymalna moc, którą zaserwuje samochód, to 2,5 kW (3,13 kVa).

Auto wyposażono w instalację 400V, co umożliwiło zastosowanie dość szybkiego ładowania. Od 10 do 80 procent naładujemy się w 41 minut. Ciekawostką jest też podgrzewana przednia klapka - dzięki temu otwarcie gniazda nawet przy bardzo niskich minusowych temperaturach nie będzie problemem.

Hyundai Kona Electric 2024

Nowością na pokładzie tego auta jest także kolejna generacja systemu i-PEDAL. Poziom rekuperacji możemy ręcznie dobierać za pomocą łopatek za kierownicą. W ustawieniu AUTO samochód sam ustawia rekuperację, korzystając z danych z radaru, który obserwuje ruch przed samochodem.