Hyundai Nexo zagrozi Toyocie Mirai?

Ten nowy crossover Hyundaia kryje pod spodem na tyle ciekawe rozwiązania, że producent nazywa go "technologicznym okrętem flagowym firmy".

Na pierwszy rzut oka, zaprezentowany właśnie na targach technologicznych w Las Vegas Hyundai Nexo nie zaskakuje. Ot, całkiem zgrabny crossover zaprojektowany zgodnie z czymś, co nazywa się "językiem stylistycznym marki". Nexo nie jest jednak ani następcą Tucsona, ani nawet kolejnym "zwykłym" konkurentem RAV4 i spółki.
Aby przekonać się o tym, że ten samochód to coś więcej, wystarczy rzut oka na specyfikację techniczną: przede wszystkim, Nexo jest samochodem zasilanym wodorowymi ogniwami paliwowymi - tak jak np. Toyota Mirai.
Jeśli chodzi o dane techniczne, to moc silnika ma wynosić 160 KM, a moment obrotowy - aż 394 NM. Osiągnięcie 100 km/h zajmie Hyundaiowi 9.5 sekundy, zaś zasięg będzie wynosił około 595 km.

To jednak nie koniec nowinek i nietypowych rozwiązań z Nexo. W tym modelu pojawi się zaawansowany system Lane Following Assist, czyli utrzymania pasa ruchu. Nie zabraknie też asystenta jazdy autostradowej, który w tym przypadku będzie połączony z nawigacją i będzie mógł automatycznie dostosować prędkość do ograniczeń.

W przypadku tego prototypu, konstruktorzy wysłali tradycyjne lusterko wsteczne na emeryturę. Zamiast niego zastosowano kilka kamer, które będą przekazywać obraz na centralny wyświetlacz - widok ma być o wiele szerszy, niż z klasycznego lusterka.
Użytkownik Nexo nie będzie musiał również martwić się parkowaniem - specjalny system pozwoli na zdalne umieszczenie auta we wskazanym miejscu, zaś przedstawiciele marki zapewniają, że samochód poradzi sobie z każdymi możliwymi warunkami na parkingu.

Model ma pojawić się w sprzedaży jeszcze w tym roku. Jego debiut jest częścią planu Koreańczyków zakładającego wprowadzenie na rynek do 2025 roku aż 18 samochodów przyjaznych dla środowiska.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=_RQLhntjJfU[/embedyt]