Jaguar F-Pace z tytułem World Car of the Year

Start kolejnych targów motoryzacyjnych, tym razem tych odbywających się w Nowym Jorku oznacza także rozwiązanie kolejnego prestiżowego plebiscytu. Na specjalnej konferencji prasowej przyznano nagrody World Car of the Year, a zwycięzców wyłoniono w sześciu kategoriach. 

 

Najważniejsze wyróżnienie, tytuł Światowego Samochodu Roku 2017, przypadło Jaguarowi F-Pace. Co ciekawe, to dopiero pierwszy SUV z tą nagrodą - wcześniej najwyższe laury zdobywały takie auta jak Mazda MX-5, Mercedes klasy C, Audi A3, Volkswagen Golf czy Nissan Leaf. Dwa niższe stopnie podium przypadły również SUVom, lecz z grupy Volkswagena - Audi Q5 i Volkswagenowi Tiguanowi.

To nie jedyne wyróżnienie dla F-Pace'a - na tej samej gali auto zdobyło także nagrodę World Car Design powtarzając ubiegłoroczny dublet Mazdy MX-5, a w pokonanym polu zostawiając Mercedesa klasy S Cabrio i Toyotę C-HR. Wcześniej w tej kategorii tryumfowało m.in. BMW i3, które pojawiło się także w gronie zwycięzców tegorocznej edycji. Bawarskiego "elektryka" wyróżniono jako najlepsze miejskie auto roku.

Miano World Green Car 2017, czyli najlepszego auta proekologicznego, przypadło nowej Toyocie Prius Plug-In Hybrid, która debiutowała ostatnio w Polsce w ramach poznańskiego Motor Show. To o tyle ciekawe, że japońskie auto pokonało wysoko cenioną Teslę model X i popularnego w Stanach Chevroleta Bolta.

Wśród finalistów kategorii World Luxury Car 2017 nie było niespodzianek - Volvo S90/V90 mierzyło się z niemieckim duetem Mercedes klasy E i BMW serii 5, ale Szwedom nie udało się pokonać konkurencji. Statuetka trafi do firmy ze Stuttgartu, ale to nie koniec nagród dla naszych zachodnich sąsiadów. Z wyróżnienia może cieszyć się Porsche, które dzięki modelom Cayman i Boxster otrzymało tytuł World Performance Car wyprzedzając Audi R8 Spyder i McLarena 570S.

To już dwunasta edycja plebiscytu, w którym jury stanowią dziennikarze z całego świata. Po raz jedenasty wyniki ogłoszono na targach motoryzacyjnych w Nowym Jorku.