Jakie radio samochodowe wybrać?

Praktycznie wszystkie nowe auta wyposażone są w fabryczne radioodtwarzacze. Istnieje jednak spora grupa kierowców, która ma możliwość samodzielnego wyboru sprzętu. Jeśli należysz do tego grona, masz dużą swobodę działania. Dzięki temu znajdziesz radio samochodowe, które będzie wyposażone w te funkcje, na których najbardziej Ci zależy.

Szukasz radia samochodowego we Wrocławiu? Jest to duże miasto, w którym znajdziesz wiele sklepów z dobrej jakości sprzętem. Jednak w internecie masz znacznie większy wybór, a poza tym zyskujesz szansę na znalezienie urządzenia w przewidzianym budżecie. Co więcej, nie musisz wychodzić z domu!

Z poniższego wpisu dowiesz się, na co zwrócić uwagę, wybierając radio samochodowe. Ponadto pod linkami znajdziesz odnośniki do modeli, wśród których znajdziesz coś dla siebie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając radio samochodowe?

Pokonywanie codziennej trasy autem umila ulubiona muzyka, podcast lub audycja, a umożliwiają to radia samochodowe. Bez nich wyprawy byłyby nudne, a nawet uciążliwe. Ważny jest nie tylko sam sprzęt umożliwiający odsłuch, ale także funkcje, w jaki jest wyposażony.

Po pierwsze zacznij od sprawdzenia formatów, jakimi dysponuje dany sprzęt. Duży wybór to wygoda, ale jak okazuje się w praktyce, wielu użytkownikom wystarczy obsługa najpopularniejszych rodzajów plików.

Ci, którzy mają większe wymagania wobec radia samochodowego, powinni zwrócić uwagę na urządzenia, które oferują takie rozwiązania jak łączność Bluetooth, napęd optyczny, a także port USB, AUX i miejsce na kartę pamięci.

Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości dźwięku, warto przyjrzeć się większym (2-DIN) radioodtwarzaczom z wyższej półki, które dysponują dodatkowymi opcjami jak nawigacja, odtwarzacz wideo czy obsługa dotykowa.

Warto zaznaczyć, że standardowy rozmiar radia to 1-DIN. Modele 2-DIN mają zwykle wyświetlacz dotykowy, co znacznie ułatwia obsługę.

Wideorejestrator – do czego przydaje się takie urządzenie? Sprawdź!

Rozmiar radia, czyli 1-DIN i 2-DIN

Najpopularniejsze radia samochodowe oznacza się symbolem 1-DIN. W tym przypadku kieszeń ma wymiary 50 x 180 x 160 mm. Istnieją jednak większe ramki o wymiarach 100 x 180 x 160 mm, czyli tzw. 2-DIN. Te urządzenia nie tylko są większe, ale zapewniają też więcej funkcji, np. GPS i odtwarzacz DVD. Na rynku dostępne są także modele z systemem Android, co umożliwia instalację dowolnych aplikacji.

Czego najczęściej szukają kierowcy, wybierając radio samochodowe?

Cena jest ważna, ale nie zawsze jest to najważniejszy parametr. Prosty sprzęt audio 1-DIN można kupić za mniej niż 100 zł. Dostępne są także modele, za które trzeba zapłacić kilkaset złotych lub więcej. Wiele zależy od budżetu i indywidualnych preferencji.

Łączność z radiem samochodowym

Większość użytkowników zwraca uwagę na systemy komunikacji. Dzisiaj smartfony i tablety, które łączą się ze słuchawkami i telewizorami, to standard. Wiele osób chce móc w tak samo wygodny sposób korzystać z elektroniki w aucie. Dlatego ważny jest wspomniany Bluetooth, który zapewnia komunikację bezprzewodową. Praktycznym dodatkiem bywa też pilot.

Odtwarzacz CD/DVD w radiu samochodowym

Dla osób, które chcą odpocząć od reklam, ale nie mają wersji premium w aplikacji streamingowej, ważnym aspektem jest możliwość odtwarzania płyt kompaktowych. Dzięki temu można np. przesłuchać w drodze do klienta lekcję języka obcego czy ulubioną płytę.

Dźwięk w radiu samochodowym

Fani dobrej jakości dźwięku zwracają uwagę na kompatybilne formaty plików, ale także możliwość podłączenia, np. subwoofera. Trzeba jednak pamiętać o mocy wyjściowej, która musi odpowiadać mocy głośników. W innym wypadku pojawi się konieczność dokupienia dodatkowego wzmacniacza. Jeśli wszystko będzie OK, Twój samochód stanie się nie tylko środkiem transportu, ale także prywatną świątynią muzyki!

W jaki sposób zamontować nowe radio samochodowe?

Zanim kupisz sprzęt audio do swojego auta, upewnij się, że będzie on kompatybilny z elektroniką w samochodzie. Większość pojazdów ma wbudowane tzw. kości ISO. Jest to duże ułatwienie w podłączaniu radia do instalacji elektrycznej. Ważny jest także rozmiar, o którym przeczytasz wyżej (1-DIN, 2-DIN).

Zdarza się, że wybrany model radia może nie pasować do samochodu. Nie przejmuj się, ponieważ istnieją różne rozwiązania, które rozwiążą ten problem. Zwykle wystarczy zaopatrzyć się w przejściówkę, aby zainstalować sprzęt. Samo podłączenie jest proste – wystarczy umieścić radio w ramce i podłączyć do niego zasilanie. Sprzęt będzie prawie natychmiast gotowy do użytku. Jeżeli zależy Ci na dodatkowej konfiguracji, warto zajrzeć do instrukcji.

Jakie radio samochodowe wybrać? Czasami wystarczy najprostszy model, który zapewni Ci możliwość słuchania stacji radiowych, ale także odtwarzania utworów z USB. Jeśli ważna dla Ciebie jest komunikacja z innymi urządzeniami, pamiętaj o Bluetooth. Natomiast jeśli potrzebujesz nawigacji, chcesz oglądać klipy, a przy tym delektować się jakością dźwięku, wybierz model 2-DIN, w którym znajdziesz te wszystkie funkcjonalności. Masz już swój typ?

Materiał zlecony przez klienta.