Dyson, Blackberry i finalnie Volvo Cars. Jim Rowan przejmuje stery w szwedzkiej marce

Hakan Samuelsson po 9 latach ustępuje ze stanowiska szefa Volvo Cars. Jego miejsce zajmie Jim Rowan, posiadający ogromne doświadczenie pozyskane w wielu ogromnych firmach.

Hakan Samuelsson to symbol zmian w Volvo Cars. Czołowe stanowisko w tej firmie objął w 2012 roku i przeprowadził markę przez okres największych wizerunkowych zmian. Teraz swój fotel przekazuje następcy. Jest nim Jim Rowan, doświadczony manager, który w przeszłości kierował wielkimi firmami z branży technologicznej. Czy jest więc to dobra wiadomość dla szwedzkiego producenta?

Jim Rowan w przeszłości kierował Dysonem i zajmował wysokie stanowisko Blackberry

Nowy szef Volvo bez wątpienia może pochwalić się ogromnym doświadczeniem. Swoją karierę zawodową rozpoczął w 1982 roku, przez lata pnąc się w hierarchii wielu firm zajmujących się elektroniką i nowymi technologiami.

Jim Rowan Volvo Cars Jim Rowan Volvo Cars

W 2007 roku objął stanowisko dyrektora operacyjnego w Blackberry, gdzie zajmował się wszelkimi działaniami firmy związanymi z produkcją, łańcuchem dostaw i zarządzaniem obiektami należącymi do spółki. Pod swoją pieczą miał także dział HR oraz działania CSR (związane z odpowiedzialnością społeczną biznesu).

W 2012 roku identyczne stanowisko objął w firmie Dyson, gdzie został także członkiem zarządu. W 2017 roku został z kolei awansowany na stanowisko prezesa, gdzie nadzorował między innymi dość szalony pomysł Sir Jamesa Dysona, który tyczył się budowy auta elektrycznego. Koncepcję finalnie zarzucono, jednak wiedza i "know-how" pozyskane podczas tego przedsięwzięcia będą zdecydowanie procentować w przyszłości.

Ze stanowiska ustępuje Hakan Samuelsson

70-letni menadżer całkowicie rozstaje się z Volvo, zwalniając swoją pozycję także w zarządzie marki. Pozostanie on jednak związany z Polestarem, gdzie jeszcze przez rok pełnić będzie rolę prezesa zarządu. Ma to pozwolić na płynne wprowadzenie spółki na nowojorską giełdę.

Jim Rowan rozpocznie pracę w szwedzkiej firmie 21 marca. Zobaczymy więc, czy jego kadencja będzie naznaczona dalszą rewolucją w Volvo, czy też możemy spodziewać się okresu stabilizacji i dopracowywania produktów.

Najbliższe lata to kluczowy moment dla Volvo i Polestara

W przyszłym roku poznamy nie tylko nowe Volvo XC90, ale także szereg modeli Polestara - 3, 4 i 5. Te samochody mają wprowadzić te marki w kolejny okres rozwoju i całkowitej elektryfikacji. Tym samym nowemu CEO pozostaje życzyć wytrwałości w realizacji tak trudnych zadań.