KIA EV9 wychodzi z cienia. To będzie zaawansowany technologicznie SUV

KIA EV9 jest gotowa do premiery. Póki co poznamy samochód studyjny, ale w ślad za nim pójdzie produkcyjna wersja, zbliżona wizualnie do prototypu. Zobaczmy więc czego możemy się spodziewać.

KIA narzuciła niesamowite tempo w kwestii elektryfikacji swojej gamy modelowej. Póki co pierwszym krokiem jest model EV6, który dołączył do e-Niro, ale to dopiero rozgrzewka. W kolejnych latach debiutować będą kolejne auta, w tym następni członkowie rodziny EV. Jednym z nich będzie KIA EV9, czyli flagowy elektryczny SUV tej marki. Prototyp zostanie zaprezentowany już 17 listopada i będzie wiernie odzwierciedlać auto, które w formie produkcyjnej trafi na rynek za około dwa lata.

KIA EV6 2024 wykorzysta platformę E-GMP

Nowa architektura to fundament dla kluczowych modeli tej koreańskiej marki. Elektryczny SUV również wykorzysta potencjał nowoczesnej platformy E-GMP, którą łatwo dopasowywać pod kątem wymiarów do konkretnych segmentów. Do tego w zależności od potrzeb może ona oferować napęd na jedną oś (RWD), lub nowoczesne AWD, wykorzystujące dwie lub nawet trzy jednostki elektryczne.

KIA EV9

Ogromnym plusem mają być tutaj także duże akumulatory. Obecnie największa bateria w Kii EV6 ma niecałe 80 kWh pojemności. Można spodziewać się, że wraz z rozwojem technologii baterii, akumulatory w EV9 będą jeszcze nowocześniejsze i pojemniejsze. To oczywiście przełoży się na kluczową kwestię, czyli zasięg.

KIA EV9 2024 ma zaskakiwać nową koncepcją wnętrza

Koreańczycy w prototypie zapewne zaszaleją, aczkolwiek możemy spodziewać się, że wiele elementów designu trafi do produkcyjnego modelu. Tyczy się to zarówno nadwozia, jak i wnętrza. Tutaj pojawi się koncepcja dwóch połączonych ekranów oraz minimalistyczna konsola centralna. Ważnym aspektem tego auta będzie też oczywiście przestrzeń. Idealnie płaska podłoga pozwoli na łatwiejszą aranżację kokpitu, w tym na lepsze rozmieszczenie foteli i kanapy.

Możemy tutaj także liczyć na duży kufer, również kluczowy w takim samochodzie. KIA ewidentnie celować będzie z tym modelem w klientów posiadających rodziny, tak więc ten aspekt będzie zapewne starannie przemyślany i dopracowany.

Produkcyjna wersja Kii EV9 ma trafić na rynek mniej więcej w dwa lata od premiery prototypu. Tym samym możemy się jej spodziewać w 2023 roku. Warto też przypomnieć, że za chwilę poznamy prototyp bliźniaka tego auta, czyli dużego SUV-a IONIQ-a.