Kraków zyskuje nowe tablice rejestracyjne. Wyróżnik KK zastąpi KR

Kraków zyskuje nowy wyróżnik tablic rejestracyjnych. Wyróżnik KK jest już wydawany i zastępuje kończące się tablice z dotychczas stosowanym wyróżnikiem KR.

Nie zdziwcie się, jeśli na drogach zobaczycie takie tablice rejestracyjne. Kraków zyskuje nowy wyróżnik, który zastąpi znany wszystkim KR. Zgodnie z ustawą są to litery KK.

Kraków - tablice rejestracyjne z wyróżnikiem KK są już wydawane

Duże miasta, które posiadają tylko jeden wyróżnik, są w wyjątkowo specyficznej sytuacji. Możliwości tworzenia wzorów są ograniczone dopuszczonymi kombinacjami, a te w wielu miejscach już się kończą.

W takiej sytuacji jest właśnie Kraków, w którym zasoby KR właśnie się kończą. Nowe tablice będą wydawane z wyróżnikiem KK, zaczynającym się od serii 00000.

System numeracji jest taki sam, jak w przypadku tablic KR. Oznacza to, że po seriach numerycznych pojawią się wyróżniki z literami w różnych kombinacjach. Taki zestaw powinien wystarczyć na co najmniej 20 lat.

Kraków Tablice rejestracyjne KK

W podobnej sytuacji jest Poznań

Tutaj tablice PO zastąpione zostaną wyróżnikiem PY. Nie jest on żadną nowością - od dawna możemy go zobaczyć na jednośladach. Niebawem i w stolicy Wielkopolski samochody zyskają takie oznaczenia. Dokładny termin zmiany nie jest jednak jeszcze znany - wszystko zależy od wyczerpywania obecnych zasobów.

Tablice rejestracyjne w Polsce - czy system powinien się zmienić?

Moment, w którym kończą się zasoby, zawsze pobudza dyskusję na temat zmiany systemu tablic rejestracyjnych w Polsce. Coraz częściej pojawiają się głosy sugerujące konieczność wprowadzenia nowego sposobu oznaczania aut.

Jedną z propozycji jest przypisywanie jednej tablicy na cały żywot samochodu. Takie rozwiązanie stosuje się już w wielu krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, lub we Włoszech. W tym pierwszym kraju tworzone są specjalne kombinacje znaków (litery i cyfry). Włosi stawiają zaś na kolejne serie tablic wydawane alfabetycznie. System otworzył zasób AA, a obecnie wydawane są tablice z literami GJ. Warto dodać, że od wprowadzenia nowego systemu minęło już ponad 20 lat, co oznacza, że wystarczy on jeszcze na długi czas.

Takie rozwiązanie daje wiele ułatwień - pozwala na szybszą identyfikację samochodu i na łatwiejsze zachowanie historii pojazdu.

Kraków Tablice rejestracyjne KK

Warto przypomnieć, że w Polsce obecnie można zachowywać wzory z innych województw

Do tej pory tablice rejestracyjne można było zachować (przejąć) w obrębie jednej gminy. Teraz uległo to zmianie. Kupując na przykład auto z tablicami z Warszawy (mieszkając w Gdańsku), możemy zachować numery W(X) bez żadnych dodatkowych kombinacji.