Chętni na samochód Królowej? Jej Jaguar X-Type Estate trafił na sprzedaż

Królowa Elżbieta II znana była ze swojego zamiłowania do motoryzacji. W zasadzie do końca swojego życia chętnie wsiadała za kierownicę, poruszając się samochodami po terenach królewskich rezydencji. Teraz jeden z pojazdów z jej garażu trafił na sprzedaż - to Jaguar X-Type Estate.

Królowa Elżbieta II była wyjątkową postacią. Przez lata stanowiła łącznik z czasami, które teraz kojarzymy wyłącznie z podręczników do historii. Pod osłoną arystokraty skrywała wiele zainteresowań, w tym pasję do motoryzacji. Przez lata chętnie wsiadała do różnych samochodów - od jej ukochanych Land Roverów Defenderów, aż po Range Rovery. W królewskim garażu znalazł się też dość nietypowy samochód, jakim jest Jaguar X-Type Estate.

Ten samochód także był chętnie wybierany przez królową. Teraz może trafić w Wasze ręce.

Jaguar X-Type Estate Królowa Elżbieta II

Jaguar X-Type Estate był pierwszym kombi tej brytyjskiej marki

Auto budziło mieszane opinie już od momentu, w którym trafiło na rynek. X-Type był "luksusowym" kuzynem Forda Mondeo, co pozostawało widoczne w wielu miejscach. Brytyjczycy chcieli stanąć do walki w klasie średniej, gdzie królował Mercedes Klasy C, BMW Serii 3 i Audi A4.

X-Type nigdy nie zyskał wielkiej popularności, ale też trudno nazwać go klapą. W wielu krajach znalazło się spore grono chętnych na małego Jaguara. Szczególnie duże zainteresowanie widoczne było w USA i oczywiście w Wielkiej Brytanii.

Jaguar X-Type Estate Królowa Elżbieta II

Ten model przetarł wiele szlaków. Nie tylko jako pierwszy oferował diesla, ale także wspomniane nadwozie kombi. Właśnie taki egzemplarz, w topowej specyfikacji, z 3-litrowym V6, trafił do rodziny królewskiej.

Ten Jaguar X-Type Estate został sprzedany w wyjątkowym salonie

Tutaj warto na chwilę zanurzyć się w historii Jaguarów używanych na królewskim dworze. Zakup takich pojazdów nie może odbywać się w zwykłym miejscu. Wybierano więc wyselekcjonowanych dealerów.

Takim była firma RA Creamer & Son, która zlokalizowana była w malutkim domu w typowym londyńskim "mews" (Drayson Mews) w dzielnicy Kensington. Przez 90 lat zajmowała się ona sprzedażą i serwisem samochodów, a dealerem Jaguara była niemal od początku istnienia tej firmy, czyli od 1927 roku.

RA Creamer Jaguar

To właśnie tam kupowano Jaguary dla rodziny królewskiej, za co salon wynagrodzono królewską gwarancją (Royal Warrant of Appointment). Niestety, to unikalne miejsce zamknięto w 2016 roku. Jaguar restrukturyzował wówczas swoją sieć dealerską i uznał, że historyczny punkt nie spełnia wysokich standardów, które stawiano dealerom - zwłaszcza pod kątem liczby sprzedanych samochodów.

To właśnie z tego salonu wyjechał Jaguar X-Type Estate, którego używała Królowa Elżbieta II

Obecnie ten samochód ma nieco ponad 72 000 mil przebiegu i jest świetnie utrzymany. To naprawdę ładna specyfikacja, z 3-litrowym benzynowym silnikiem V6. Zielony lakier z beżowym wnętrzem (uzupełnionym zielonymi wstawkami) tworzy naprawdę zgrany i bardzo brytyjski duet.

Po raz pierwszy samochód zmienił właściciela w 2016 roku - wtedy właśnie usunięto go z inwentarzu rodziny królewskiej. Teraz pojawiła się więc unikalna okazja, aby wejść w posiadanie samochodu z ciekawą historią.

Ogłoszenie możecie znaleźć na portalu Classic Trader. Cena podawana jest wyłącznie na prośbę zainteresowanego - a to sugeruje, że nie należy do niskich.