Lakier świecący w ciemności od Nissana

Nissan znany jest ze swoich nietypowych rozwiązań względem... lakierów. Słyszeliśmy bowiem już o samoczyszczących się samochodach, a tymczasem na świat przychodzi kolejne dziecko Japończyków - auto świecące w ciemności.

Nie jest to może i rynkową nowością, gdyż próby stworzenia lakieru święcącego w ciemności były już podejmowane. Zupełnie obiektywnie jednak patrząc, Nissan jest pierwszym faktycznym producentem samochodów, który podjął się tego wyzwania.

Samochodem, który posłużył za królika doświadczalnego, został elektryczny LEAF. Auto zostało pomalowane specjalnym lakierem, który absorbuje w ciągu dnia promienie UV, dzięki czemu jest w stanie świecić samodzielnie w ciemności nawet do dziesięciu godzin.

Nissan nie zdradza techniki wytwarzania swojego świecącego lakieru, ale zapewnia iż jest on w sporej mierze pochodzenia organicznego, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie takiego efektu.

Lakier świecący w ciemności to z pewnością ciekawy pomysł. Być może jest to też element szerzej zakrojonego marketingu związanego z ekologicznymi rozwiązaniami producenta. I choć niżej zamieszczony film może robić wrażenie, to nadal trzeba zadać sobie jedno pytanie - kto i dlaczego chciałby, żeby jego auto świeciło w ciemności?

https://www.youtube.com/watch?v=nKj2sEpg1xg