Lamborghini Aventador LP 700-4 Pirelli Edition

Historia współpracy pomiędzy Lamborghini i Pirelli sięga 1963 roku, kiedy to Ferrucio Lamborghini zaprezentował swój pierwszy model - 350 GTV - a na felgach znalazły się sportowe opony Pirelli Cinturato HS, z indeksem predkości 240 km/h. Współpraca włoskich manufaktur trwa do dziś, a jej najlepszym ukoronowaniem jest zaprezentowanie Aventadora LP 700-4 Pirelli Edition.

Od 1963 roku Lamborghini i Pirelli zaczęły ścisłą współpracę, a włoskie opony wielokrotnie gościły na obręczach samochodów spod znaku wściekłego byka - wystarczy wspomnieć o modelach Miura (którą wyposażono w opony Pirelli Cinturato CN73 o niskim profilu 225/70 VR15), Countach (jeden z pierwszych supersamochodów wyposażonych w Pirelli P Zero), LM002 (specjalne opony Pirelli Scorpion wykonane w technologii run-flat oraz z domieszką Kevlaru), Murcielago i Gallardo (tu montowano Pirelli P Zero Rosso) czy też wreszcie Huracan ("obuty" w ogumienie Pirelli P Zero L).

Dlatego też najlepszym podsumowaniem tej ponad 50-letniej współpracy było stworzenie limitowanej serii Lamborghini. Wybór padł na Aventadora LP 700-4 - tak powstała odmiana Pirelli Edition. Z zewnątrz specjalną wersję poznamy przede wszystkim po dwukolorowym malowaniu w dwóch wariantach kolorystycznych. Pierwszy łączy dach, słupki, lusterka wsteczne, pokrywę silnika oraz wloty powietrza w kolorze czarnego matu z karoserią w sześciu metalizowanych kolorach - żółtym Giallo Spica, czerwonym Rosso Mars, białym Bianco Isis, czarnym Nero Aldebaran oraz szarymi Gigio Liqueo i Grigio Ater.

Drugi wariant kolorystyczny to dach, słupki, klapa silnika i wloty powietrza w kolorze błyszczącej czerni - wówczas uzupełnieniem na nadwoziu są matowe lakiery Bianco Canopus, Nero Nemesis, Grigio Adamas i Grigio Titans. To właśnie w tym zestawieniu - błyszczący czarny dach i dodatki oraz biały matowy lakier Bianco Canopus - oglądamy Lamborghini na zdjęciach obok.

Uzupełnieniem stylistycznym jest kolor czerwony, który w postaci delikatnego, czerwonego paska biegnie po dachu i klapie silnika, a także pojawia się na lusterkach i wlotach powietrza. Zauważyliście niewielki napis "PIRELLI", wkomponowany w linię na dachu? Tego samego wzoru - czerwonego paska z odpowiednim podpisem - nie mogło oczywiście zabraknąć na oponach Pirelli P Zero, które naciągnięto na połyskujące, czarne felgi Dione w rozmiarach 20 (przód) i 21 cali (tył). Za obręczami kryją się czerwone zaciski, które w przypadku czerwonego lakieru Rosso Mars będą miały żółtą barwę. Zwieńczeniem całości jest przezroczysta pokrywa silnika. Przypomnijmy - skrywająca 6,5-litrowe V12 o mocy 700 KM, pozwalające na przyspieszenie 0-100 km/h w czasie 2,9 sekundy oraz rozwinięcie prędkości maksymalnej 350 km/h.

Wewnątrz Aventadora Pirelli Edition znajdziemy czarną Alcantarę, którą ozdobiono kontrastowym wykończeniem - czerwone pasy znajdziemy na podsufitce, a czerwone szwy na fotelach. Oczywiście nie zapomniano o ekskluzywnej plakietce "Pirelli Special Series".

Lamborghini Aventador LP 700-4 Pirelli Edition będzie dostępny zarówno w odmianie Coupe, jak i Roadster. Limitowaną serię już można zamawiać u dilerów, a samochody pojawią się na początku lata 2015 roku.