Luksus w szwedzkim wydaniu, czyli Volvo S90 Excellence

Volvo nie ma w swojej ofercie limuzyny z prawdziwego zdarzenia, rywalizującej między innymi z BMW Serii 7 czy Mercedesem klasy S. Nie jest to jednak problem - substytutem dla tego segmentu ma być model S90 Excellence, który oferować będzie luksus, przestrzeń i wykończenie z najwyższej półki.

 

Gama modeli Excellence składa opierać się będzie na dwóch najważniejszych dla marki modelach - S90 i XC90. SUV w tej wersji oferowany jest już od kilku miesięcy. Co nowego wnosi S90? Przede wszystkim niespotykany dotąd komfort dla pasażerów podróżujących na dwóch indywidualnych tylnych fotelach. Uprzywilejowany jest ten położony po przeciwnej stronie niż kierownica. Dlaczego? Otóż przednie siedzisko zostało zamienione w komfortowy podnóżek, z którego wyprowadzono mocowania dla oferowanego fabrycznie iPada. Dodatkowo w konsoli środkowej pojawiła się lodówka, miejsce na kieliszki (chłodzone lub ogrzewane) oraz schowek na buty. Poprawiono także jakość materiałów wykończeniowych - skóra oraz drewno pochodzi z indywidualnej selekcji i uderza w poziom znany z luksusowych limuzyn, o których wspomniano we wstępie. W samochodzie zwiększono także rozstaw osi, zapewniając odpowiednio większą przestrzeń na nogi.

Volvo S90 Excellence | fot. Volvo

Wersja Excellence powstała z myślą o chińskim rynku - to właśnie tam rekordy popularności biją przedłużane wersje znanych nam aut klasy średniej i wyższej. Najbardziej luksusowe S90 będzie więc produkowane (i póki co oferowane, w przeciwieństwie do XC90) wyłącznie w Chinach - wszystko wskazuje jednak na to, że niebawem przeniesie się tam cała produkcja modeli S/V90. Co z zakładami w Goteborgu? Miejmy nadzieję, że przetrwają i będą produkować mniejsze modele Volvo.

Volvo S90 Excellence | fot. Volvo

Pod maską wersji Excellence znajduje się topowa wersja T8 o mocy 400 KM - składa się na nią dwulitrowy silnik benzynowy generujący 316 KM oraz motor elektryczny umiejscowiony na tylnej osi.