Kup sobie legendę. Na sprzedaż trafiło Maserati MC12 GT1

Maserati MC12 pozostaje jednym z najbardziej pożądanych supersamochodów świata. Ten kuzyn Ferrari Enzo osiąga astronomiczne ceny w zaskakującym tempie.

A gdy na tapecie jest wariant GT1, czyli bardzo skuteczna torowa maszyna, to oczy wszystkich pasjonatów motoryzacji skierowane są na tę aukcję. Maserati MC12 jest jednym z najlepszych elementów związku Maserati i Ferrari. Technologia z topowego Enzo została tutaj połączona z fantastyczną stylistyką, która przyćmiła nawet technicznego dawcę. Co ważniejsze, w przypadku tego projektu chodziło głównie o ponowne wprowadzenie Maserati do świata wyścigów, zapewniając homologację dla MC12.

Pierwsze egzemplarze torowego wariantu GT1 powstały w 2005 roku, zaś sprzedawany pojazd wyjechał z włoskiej fabryki w 2006. Od razu trafił do USA do tak zwanego "ultra-klienta", czyli stałego nabywcę Ferrari i kolekcjonera klasycznych aut tej marki. W USA samochód ten ścigał się w American Le Mans Series czy Road America 500. Pod koniec 2007 roku samochód zaliczył poważny wypadek na torze, po którym został starannie odbudowany przez Doran Racing. Wtedy też zmienił się właściciel auta - z USA powędrowało ono do prywatnej kolekcji w Szwajcarii, gdzie przebywa aż do dziś. Przewidywana cena? Wstępne estymacje mówią o wartości grubo przekraczającej 10 000 000 dolarów.

Sercem torowego Maserati MC12 GT1 jest jednostka 6.0 V12, oczywiście odpowiednio wzmocniona konstrukcyjnie. 755 KM trafia tutaj na tylną oś za pośrednictwem 6-biegowej skrzyni Cambiocorsa.