Mazda CX-60 2022. Tak wygląda japoński SUV nowej ery

Wczoraj światło dzienne ujrzała amerykańska Mazda CX-50, a już prezentujemy Wam kolejną nowość - to Mazda CX-60 2022, czyli całkowicie nowy model tej marki. To jeden z pierwszych modeli wykorzystujących nową platformę.

Mazda CX-50 narobiła sporo szumu, głównie za sprawą swojego ciekawego i niebanalnego wyglądu. Niestety, jest to model stworzony wyłącznie z myślą o rynku amerykańskim. Wszystko wskazuje jednak na to, że i w Europie zobaczymy zaraz gorące nowości. Oto Mazda CX-60 2022, czyli całkowicie nowy model zbudowany w oparciu o opracowaną od postaw platformę tylnonapędową. Auto sfotografowano podczas sesji zdjęciowej, co sugeruje zbliżającą się wielkimi krokami premierę.

Mazda CX-60 2022 - czym wyróżnia się ten model?

Patrząc na stylistykę ujawnioną dzięki tym zdjęciom mam tylko jedno skojarzenie - to idealna mieszanka modelu CX-30 i CX-50 z USA. Z tego drugiego przeniesiono tutaj nieco bardziej kanciaste i ostrzejsze linie. Tymczasem tył, z łagodnie opadającą szybą, przypomina rozwiązanie ze wspomnianej CX-30.

Mazda CX-60 2022

Póki co możemy dobrze przyjrzeć się frontowi i linii bocznej. Tył pozostaje tajemnicą, aczkolwiek stawiam na obecność świateł, które swoją formą przypominają te z modelu CX-50.

Bez wątpienia będzie to jeden z ładniejszych i ciekawszych modeli marki. Japończycy chcą wejść na pogranicze segmentu premium. Tutaj mogą stać się ciekawą konkurencją chociażby dla Volvo czy dla Alfy Romeo, ale także dla BMW, Audi i Mercedesa.

Mazda CX-60 2022 to pierwszy model zbudowany na nowej platformie

Zapowiadany od dawna debiut nowej konstrukcji tylnonapędowej powinien mieć miejsce właśnie w tym aucie. Choć bryła dobrze to skrywa, to jednak długa maska może ukrywać ulokowany wzdłużnie silnik. To będzie duża rewolucja dla Mazdy, która poza modelem MX-5 nie stosuje już takich rozwiązań.

Nowa konstrukcja to także nowe silniki. Obok dwulitrowych jednostek z rodziny SkyActiv-X pojawi się też tutaj 3-litrowa jednostka benzynowa. Nie wiadomo jednak, czy będzie dostępna w modelu CX-60, czy też dopiero w nowej 6-ce lub w większym SUV-ie CX-80.

Oczywiście w drodze jest także technologia hybrydowa. Takie auta dołączą jednak do oferty nieco później.

Mazda CX-60 2022 - kiedy premiera?

Patrząc na to, że sesja zdjęciowa prezentuje gotowe auta, oficjalnego debiutu spodziewamy się na początku przyszłego roku. To ma być "rok Mazdy", obfitujący w premiery nowych modeli marki. Będzie to między innymi Mazda 2, Mazda CX-60, ale też i następca Mazdy 6.