Mazda pokaże w Tokio dwa auta koncepcyjne

Salon samochodowy w Tokio nie mógłby się odbyć bez choćby jednej premiery Mazdy. Japoński producent szykuje nam aż dwie koncepcyjne niespodzianki z tej okazji. Jakie?

Ostatnio informowaliśmy Was o planach japońskich producentów wiążących się z nadchodzącymi targami samochodowymi w Tokio. Honda zaprezentuje koncepcyjne coupe, które będzie można naładować z gniazdka, Nissan zaś pokaże nam pikantnego Leafa potraktowanego "przyprawą" od Nismo. Mazda nie zamierza pozostać w tyle i zapowiedziała, że na jej stoisku ujrzymy aż dwa nowe pojazdy studyjne.

Mazda pokaże w Tokio dwa auta koncepcyjne

Pierwszy z nich pojawiał się już kilkukrotnie na ustach obserwujących motoryzacyjną scenę, ale do tej pory występował tylko w formie plotki. Marzenia jednak się spełniają, dlatego już pod koniec października Mazda zaprezentuje auto koncepcyjne zwiastujące wielki powrót legendarnego modelu RX-8. Informacja o tym, że Japończycy pracują nad autem hybrydowym krzyżującym spalinową jednostkę Wankla z motorem elektrycznym obiegła świat jeszcze w marcu tego roku. Według niektórych informacji silnik z wirującym tłokiem będzie pełnił wyłącznie rolę range-extendera doładowującego motor elektryczny. Teraz będziemy zaś mieli okazję poznać kształt karoserii skrywającej tę rewolucyjną technologię.

Mazda pokaże w Tokio dwa auta koncepcyjne

To jednak nie koniec atrakcji zaplanowanych przez Mazdę. Drugie auto koncepcyjne zaprezentowane w Tokio przybliży nam wizję kolejnej generacji kompaktowej "trójki". Producent nazywa ten samochód "kompaktowym hatchbackiem, który łączy nowe generacje technologii i designu". Pod maską pojazdu studyjnego znajdzie się silnik z nowej rodziny SkyActiv-X, będący swoistą innowacją w dziedzinie jednostek napędowych. Skąd takie stwierdzenie? Otóż mają to być "benzynowe diesle" (lub "wysokoprężne benzyniaki" - jak kto woli), czyli silniki krzyżujący zalety obu tych napędów - spalające benzynę, ale działające jak "ropniaki".

"Nasze tegoroczne stanowisko wyznaczy początek nowej ery dla Mazdy" - zapowiada Masamichi Kogai, dyrektor generalny japońskiej marki. "Zaprezentujemy koncepcje stylistyczne i technologiczne, które zdefiniują całą generację nowych samochodów Mazda" - dodaje. Możemy więc spodziewać się podwójnej rewolucji technologicznej, dzięki której Japończycy utrzymają swoją mocną rynkową pozycję.