Wyjątkowy McLaren F1 trafi na aukcję. Jest niemal nowy i będzie kosztował fortunę

Kiedy McLaren F1 trafia na sprzedaż, to oznacza wielkie emocje i grube portfele. Tutaj mamy do czynienia z wyjątkowym egzemplarzem. Cena będzie kosmiczna.

Nie da się ukryć, ze McLaren F1 to jeden z najsłynniejszych i najbardziej ikonicznych samochodów w historii. Lata 90-e to jego okres "panowania", a charakterystyczne wnętrze z kabiną umieszczoną po środku zna każdy, kto choć trochę interesuje się motoryzacją. Gooding and Company na sierpniowej aukcji w Pebble Beach wystawi egzemplarz w naprawdę niespotykanym stanie.

McLaren F1 z 1995 roku niemal nie ma przebiegu

No dobra, coś tam przejechał, ale ten F1 z numerem podwozia 029 ma na liczniku zaledwie 387 km. A ma już 26 lat. Z jednej strony, trochę szkoda wspaniałego auta, które stało przez większość czasu w jakiejś hali.

Ale stan jest zachowany idealny. Samochód po sprzedaży trafił do Japonii, i tam spędził większość "życia". Utrzymywany w idealnym stanie, z prywatnej kolekcji bogatego Japończyka trafił do USA. I właśnie amerykański klient, który również niezbyt często nim jeździł, wystawia go na sprzedaż.

McLaren F1

Warto wspomnieć, że samochód mimo wieku, ma na kołach oryginalne opony Goodyear Eagle F1. Jeśli ktoś będzie chciał nim jeździć, chyba warto byłoby je zmienić. Przy samochodzie, który osiąga 390 km/h, to może okazać się kluczowe.

Tak czy inaczej, samochód nie tylko ma oryginalne opony, ale również komplet wyposażenia. Są tytanowe narzędzia, skrzynka na nie, książka serwisowa, instrukcja, dedykowany zestaw walizek, a także zegarek TAG Heuer oraz książka "Driving Ambition", którą dodawano do każdego egzemplarza.

Dodatkowo samochód ma bardzo ciekawą specyfikację. Polakierowany jest w kolorze Creighton Brown, nazwanym tak od nazwiska dyrektora handlowego McLarena. Jest to jedyny McLaren F1 w tym kolorze. Wnętrze dopasowano do brązu nadwozia, wykańczając je w ciemnym i jasnym brązie. Bardzo smakowita, elegancka specyfikacja.

McLaren F1

Spodziewany jest rekord

Samochód trafi na aukcje w Pebble Beach i organizatorzy spodziewają się rekordowej sprzedaży. McLaren F1 powstał w zaledwie 106 egzemplarzach, w tym 65 drogowych. Ceny eksplodowały, a mamy do czynienia z egzemplarzem, który ma najniższy, albo jeden z najniższych przebiegów wśród znanych egzemplarzy.

Gooding and Company sądzi, że samochód sprzeda się za minimum 15 mln dolarów. Pojawiają się głosy, że może sięgnąć nawet 20 mln, co pozwoliłoby mu stać się najdroższym sprzedanym modelem F1. Dwa lata temu w Monterey McLaren F1 LM sprzedał się za 19,8 mln USD. Jeśli chodzi o egzemplarze drogowe, to rekordzistą jest sztuka z 1995 roku, która zmieniła właściciela za 15,6 miliona.

Aukcja odbędzie się w połowie sierpnia.

Źródło: Gooding & Company