Mercedes Benz Generation EQ Concept - Stuttgart pod napięciem

Niedawno pisaliśmy o submarce Mercedesa o nazwie EQ, która ma być tym, czym "i" w BMW. Targi w Paryżu to okazja, żeby pokazać prototyp samochodu, który ma otwierać nową epokę w Mercedesie.

Jak zwykle futurystyczny targowy prototyp Mercedesa pojawił się w Paryżu. Na każdych targach koncern ze Stuttgartu pokazuje coś, co ma wyznaczać kierunek na przyszłość. W przypadku Motor Show w stolicy Francji ta przyszłość jest chyba bliżej, niż nam się wydaje. Zaprezentowano samochód, który równie dobrze może być zapowiedzią następnej generacji modelu GLC Coupe.

Ale jednocześnie jest to prezentacja nowej submarki EQ, która ma określać modele ekologiczne. Samochody do jej należące będą wyróżniać się tym, czym wyróżnia się prototyp - czarną atrapą, z podświetlaną gwiazdą Mercedesa oraz lampami "w jednym kawałku", nie oddzielonymi od grilla.

We wnętrzu, choć futurystycznym, bez problemu odnajdziemy elementy typowe dla Mercedesów. Potężny panel wskaźników, który znamy z klasy E czy S, kierownica podobna do tej, którą znajdziemy w poliftingowej klasie S pokazują nam, w jakim samochodzie jesteśmy. Dlatego możemy być pewni, że wersja seryjna będzie się różnić w niewielkim stopniu.

Jednak to, co w Generation EQ Concept najważniejsze, to mechanika. Samochód będzie miał stały napęd na cztery koła, na które moc będzie przenoszona z dwóch silników elektrycznych. Ich łączna moc ma wynosić 407 KM i 700 Nm. Przyspieszenie samochodu ma wynosić poniżej 5 sekund. Dzięki litowo-jonowym bateriom o pojemności 70 kWh, samochód ma mieć zasięg na poziomie 500 km.

Seryjny Generation EQ ma pojawić się w okolicach roku 2019, i od razu będzie musiał zmierzyć się z konkurencją w postaci Tesli Model X, czy zapowiadanego Audi e-Tron Quattro. Na dodatek ma nie kosztować więcej niż średnio wyposażony Mercedes GLC.

Docelowo, do 2025 roku Mercedes ma pokazać 10 modeli z serii EQ.