Mercedes-Maybach Vision 6 – Sześć metrów luksusu

Do sieci przedostały się zdjęcia ukazujące przedpremierowo koncepcyjne coupe od Mercedesa. Jego debiut odbywa się właśnie na rozpoczynającym się Konkursie Elegancji w Pebble Beach. Przygotujcie szybko ręce, bo być może będziecie musieli nimi zbierać szczękę z podłogi.

Sądziliście, że Maybach to nazwa zarezerwowana dla największych, najdroższych, ociekających wręcz luksusem limuzyn Mercedesa? Nic podobnego. Przypomnijcie sobie tylko awangardowe, karykaturalne, ale nie mniej szokujące coupe o imieniu Exelero. Zdaje się, że Mercedes zatęsknił za tym segmentem i choć Klasa S Coupe imponuje swoim rozmiarem, to wydaje się zbyt „plebejska”, by mogła otrzymać przydomek „Maybach”. Cóż więc zrobić? Rozwiązanie jest proste – należy posadzić przy biurku swoich najlepszych projektantów i kazać im nakreślić 6-metrową sylwetkę opływowego coupe.

Efekty takiej pracy mogą przekraczać wszelkie wyobrażenia. I nie jest to stwierdzenie na wyrost, bo w Mercedesie mają rozmach. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia prezentujące w całej okazałości produkt gotowy do wystawienia na rozpoczynającym się Konkursie Elegancji w Pebble Beach. Konkurs ten, poza aukcją i wystawą samochodów zabytkowych rokrocznie przynosi nam prototypy na miarę tak często przywoływanego „kalifornijskiego snu”. Świadomy tego Mercedes nie przychodzi z byle czym.

Monstrualne, pokryte rubinowym lakierem, coupe zajmuje na jezdni aż sześć metrów długości! To dokładnie o metr więcej od dwóch Smartów ForTwo pierwszej generacji lub 1,5 metra więcej od Mercedesa AMG GT. Widocznie dopiero na takiej powierzchni mieści się wystarczająco dużo przepychu i luksusu. Ciągnąca się kilometrami maska, budząca skojarzenia z Jaguarem E-Type, zapewne skrywa pod sobą silnik odpowiadający rozmachem karoserii konceptu. Majestatyczny front z szerokim grillem o wertykalnym ułożeniu „żeber” zapewnia mu zaś należyte chłodzenie. Według danych, za napęd odpowiadają cztery elektryczne silniki umieszczone przy każdym kole. Łączna moc ma wynosić ponad 750 KM i zapewniać przyspieszenie do 100 km/h na poziomie poniżej 5 sekund oraz prędkość maksymalną ograniczoną elektronicznie do 250 km/h. Opracowany z myślą o tym modelu system ładowania pozwoli "dodać" 100 km zasięgu w ciągu zaledwie 5 minut.

Do kabiny Vision 6 dostaniemy się za pomocą uwielbianych przez inżynierów Mercedesa drzwi otwieranych na wzór tych z klasycznego Gullwinga. A dostać się do niej warto, bo nie rozczarowuje względem stylistyki zewnętrznej. Chłodny, nowoczesny styl z pewnością utrzyma się w wersji produkcyjnej. Tak, tak,  Mercedes zapowiedział poszerzenie rodziny Maybachów o kolejny model. Niewykluczone, że będzie nim coupe wzorowane na tym, któremu możecie się przyjrzeć w naszej galerii. Obiecujemy być na bieżąco!

https://www.youtube.com/watch?v=KpYYwky5xjU