Ten Unimog jest idealny do odśnieżania chodników. I mieści się w garażu

Wygląda na to, że świat chwilowo przypomniał sobie, jak wygląda śnieżna zima. Jednym z pomysłów na frajdę przy odśnieżaniu jest zdalnie sterowany Unimog.

Mercedes Unimog to jeden z najlepszych roboczych pojazdów na świecie. Terenowa ciężarówka wspomaga ludzkość w ciężkich pracach na całym świecie już od 73 lat. Również przy odśnieżaniu. Ale jak wiadomo, na taki sprzęt trzeba mieć odpowiednie papiery, no i miejsce. Poza tym lepiej sprawdzi się do odśnieżania placów, czy ulic, niż chodników.

Unimog na chodnik!

Na youtube trafił filmik ze... zdalnie sterowanym Unimogiem, który radzi sobie z odśnieżaniem jakiegoś czeskiego chodnika. Sterowana radiem maszyna ma pług i całkiem dobrze sobie radzi. To prawdopodobnie Unimog niemieckiej firmy ScaleART. Firma modelarska oferuje "zabawkę" w tak wielkiej liczbie wersji, że można spokojnie zamówić sobie w pełni funkcjonalny płóg, z trzybiegową skrzynią, funkcjonalną hydrauliką, mostami portalowymi i ramą "zgodną z oryginałem". Do tego kilka wariantów kabiny, kolory zgodne z oryginałem, osłony chłodnicy, oświetlenie, elementy ochronne, wyciągarki, wydech, hak. To wszystko powoduje, że samochód trudno nazwać zabawką. Ale frajdę musi sprawiać nieziemską.

Unimog Unimog

Niestety swoje kosztuje. Bazowa wersja to 2250 Euro, ale z silnikiem, sterowaniem i "w pełni wyposażony" może spokojnie przekroczyć 5 000 Euro. Co ciekawe, mierzący ponad 40 cm długości samochód jest... jeszcze niedostępny. Dopiero w okolicach kwietnia będą dostarczane pierwsze sztuki do klientów. Czy więc może to być ten z filmiku? Wrzucili go Niemcy, więc może to coś w rodzaju jazd testowych.

Tego nie wiemy, ale jakoś od razu zrobiło nam się przyjemniej na myśl o tym, że moglibyśmy zająć się odśnieżaniem podjazdów takim sprzętem.

Odśnieżalibyśmy!

Firma ScaleART znana jest ze swoich niezmiernie precyzyjnych i w pełni funkcjonalnych modeli. W swojej ofercie ma głównie specjalistyczny sprzęt do budowy i transportu, w dużej skali. Możemy znaleźć wywrotki, ciężarówki ze specjalnymi naczepami, buldożery, sprzęt do transportu drewna na podwoziach firmy MAN i Mercedes. Są też ciągniki siodłowe (w tym czteroosiowe Actrosy do "nadgabarytów) i różnego rodzaju przyczepy. Taką można np. dokupić i przyczepić do Unimoga. Niestety, nie znalazłem wśród nich solarki. A byłaby idealnym uzupełnieniem.