To MINI Cooper D ma 3 cylindry, pokonało ponad 555 555 km i zużywa średnio 2,97 litra paliwa na sto kilometrów

Myśleliście, że dużo jeździcie? Poznajcie pana Petera, właściciela MINI Cooper D. Swoim autem pokonał już 555 555 km i zamierza "dociągnąć" do miliona kilometrów. Co więcej, zrobi to tak, że utrzymuje średnie zużycie paliwa poniżej 3 litrów na setkę.

Zaiste trzeba mieć dużo czasu i cierpliwości, aby bić rekordy przebiegu w jednym. Peter Kirchhoff jest jednak doświadczony w takiej tematyce. Już kilka lat temu zasłynął swoją Skodą Fabią, którą od nowości pokonał 1 189 000 km. Wynikiem głośno chwalił się sam producent, co nie powinno nikogo dziwić - wszak teraz mało kto przejeżdża tyle kilometrów za kierownicą jednego auta, do tego bez większych awarii. Skoda jest już jednak emeryturze, a jej miejsce w 2014 roku zajęło nowe auto - to MINI Cooper D. Jak widać nowoczesna technologia nie przeszkadza w poprawianiu wyniku Fabii, gdyż od nowości to auto przejechało już 555 555 km.

MINI Cooper D To MINI Cooper D przejechało już 555 555 km - i jedzie dalej.

MINI Cooper D ma 3-cylindrowego diesla 1.5

W tym momencie wszyscy zwolennicy teorii "jednorazowości" silników 3-cylindrowych powinni się tutaj zbiec i zacząć robić szum. Wiele osób twierdzi, że tego typu samochód nie przejedzie nawet 200 000 km bez większej naprawy.

Tymczasem Peter Kirchhoff dzielnie nabija kilometry swoim samochodem, zaginając jednocześnie wszelkie prawa fizyki. Za kierownicą MINI spędza wiele godzin, a miesięcznie przejeżdża od 6 do nawet 10 000-11 000 km. Trzeba mieć dużo cierpliwości i czasu na tego typu zabawy. Tutaj wszystko łączy się z pracą, tak więc auto musi być sprawnym narzędziem, które nie odmawia posłuszeństwa.

A o co chodzi z tym zaginaniem fizyki? Cóż, mowa o zużyciu paliwa. Właściciel tego MINI na przejechanie 100 kilometrów zużywa niecałe 3 litry oleju napędowego. Tym samym na 40-litrowym zbiorniku jest w stanie przejechać nawet 1200-1300 kilometrów.

MINI Cooper D MINI Cooper D jest wybitnie oszczędnym autem. Średnie zużycie cały czas nie przekracza 3 litrów na sto kilometrów

Jak osiągnąć taki wynik w MINI Cooper D?

Cóż, sekretem jest płynność jazdy. Właściciel auta chwalił się swoimi tajnikami jazdy Skodzie, gdy jego Fabia pokonała milion kilometrów. Kluczem do sukcesu jest płynność, spokojna jazda i rozsądna eksploatacja. Regularne wymiany oleju i delikatne traktowanie auta zapewnia mu długowieczność. Przy długich podróżach jest to jak widać bardzo wskazane.

Czy to MINI Cooper D pokonało ten przebieg bez większych problemów?

W zasadzie tak. Nie oznacza to jednak, że samochód nie zostawał w serwisach na dłużej. Największa naprawa miała miejsce przy przebiegu sięgającym 500 000 km.

Wówczas wyjęto z auta całą jednostkę, aby przeprowadzić pełną rewizję i zweryfikować jej stan. Łańcuch rozrządu oraz EGR wymagały wymiany. Przy okazji MINI dostało też nową dwumasę i sprzęgło. Naprawa była droga, ale jak podkreśla Kirchhoff w swoim postach na fanpage'u auta na Facebooku, dzięki bardzo taniej eksploatacji i tak nie była obciążeniem dla budżetu.

Cel - 1 000 000 km na liczniku

Osiągnięcie tego wyniku jest jak najbardziej możliwe. Właściciel auta twierdzi, że osiągnie go za około 3 lata. Jego osiągnięcia udowadniają też, że rozsądna eksploatacja i mądre podejście do samochodu zapewnia mu żywotność. I nie trzeba martwić się nawet trzema cylindrami pod maską - one także doskonale radzą sobie z wielkimi przebiegami.

Historię tego MINI możecie śledzić klikając tutaj. Zdjęcia wykorzystane w tekście pochodzą z tej strony.