Z czterech na dwa koła. Jakim motocyklem możesz jeździć z kategorią B? [PORADNIK]

Przygodę z motocyklami można rozpocząć posiadając prawo jazdy kategorii B. Jaki sprzęt wybrać, aby było bezpiecznie, wygodnie oraz nie kosztowało majątku? Rozpoczynamy serię poradników, w których przeprowadzimy Was przez cały proces wyboru właściwego jednośladu.

Sezon na dwa koła rozkręcił się na dobre. Masz dosyć stania w korkach i siedzenia w szczelnie zamkniętym samochodzie? Spokojnie, nie musisz zaczynać od kursu na prawo jazdy kategorii A. Jeżeli posiadasz prawo jazdy kategorii Bod co najmniej trzech lat, to możesz prowadzić sporą grupę jednośladów. Nie muszą to być skutery - motocykl także wchodzi w grę!

motocykl skuter 125 cm3

Motocykl na kategorię B? Magiczna granica to 125 cm3

Już od kilku lat na samochodowe prawo jazdy można prowadzić motocykle i skutery z silnikami o pojemności do 125 cm3.

Teoretycznie ogranicza Cię nie tylko pojemność silnika, ale też współczynnik mocy do masy. Dla dokładności: wynosi on 0,1 kW/kg. W praktyce jednak wszystkie dostępne w Polsce maszyny z silnikami 125cm3 spełniają te wymogi prawne. Moc całkowita też jest ograniczona do całkiem rozsądnych 11 kW (15 KM).

Wybór w tej klasie jest obecnie ogromny. Mamy małe skutery - są one zwinne, lekkie i poręczne, idealne do przeciskania się w korkach.

Jeśli potrzebujesz komfortu, to wybierzesz duży i wygodny skuter, który jest, upraszczając, „trzysetką” z zainstalowanym mniejszym silnikiem.

Masz chęć na „prawdziwy” motocykl, a nie na skuter? Wybór również jest ogromny. Rynek oferuje crossy, sprzęty typu "naked", a nawet imitacje ścigaczy. Te ostatnie często występują w wyścigowym malowaniu.

Motocykl lub skuter 125 cm3. Czy ma to sens?

Tak! Silniki o objętości skokowej 125 cm3 zapewniają już niezłą dynamikę i nie trzeba się obawiać o własne zdrowie i życie w ruchu miejskim. Nawet krótka trasa nie będzie stanowiła problemu. Najmocniejsze maszyny bez problemu osiągają prędkość przelotową przekraczającą 100 km/h.

motocykl skuter 125 cm3

I dla sporej grupy osób takie osiągi są wystarczające. Natomiast jak ktoś ma chęć iść dalej, to bez problemu zda prawo jazdy „motocyklowe” i wybierze dla siebie coś z większych maszyn. Maszyny z silnikiem 125 cm3 są też doskonałym sposobem na doszlifowanie umiejętności przed przesiadką na szybsze i mocniejsze skutery i motocykle.

W grę wchodzą także trójkołowce - i tutaj przepisy stają się jeszcze bardziej intrygujące

Jest jeszcze jedna kategoria motocykli, którymi można się przemieszczać z prawem jazdy kategorii B. Są to trójkołowce, czyli zamiast jednego koła z przodu posiadają dwa mniejsze. W przepisach uwzględniono natomiast znacznie większe możliwości jeżeli chodzi o objętość skokową silnika i jego moc.

Na przykład Piaggio MP3 jest reklamowany jako dopuszczony do ruchu na prawo jazdy kategorii B. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie silnik 500 cm3, oferujący ponad 40 KM mocy.

W zawiłości prawne już się wgryźliśmy. Teraz czas na kolejne kroki - dobór odzieży i sprzętu. W kolejnych częściach uwzględnimy najważniejsze kroki, które musicie podjąć przed wyborem odpowiedniego sprzętu.