Na przekór przeciwnościom. Gran Turismo Polonia powraca

W tym roku Poznań znowu zaleje fala wspaniałych supersamochodów - Gran Turismo Polonia ponownie odbędzie się w stolicy Wielkopolski.

Gran Turismo Polonia od trzynastu lat jest już nieodłącznym elementem letnich imprez w Poznaniu. Ten niezwykły event przyciąga właścicieli supersamochodów z całej Europy. W stolicy Wielkopolski można podziwiać zarówno te nieco popularniejsze sportowe auta, ale także unikalne i rzadko spotkane egzotyki.

W zeszłym roku nad imprezą pojawiły się czarne chmury. Wydarzenie zostało przerwane przez Automobilklub Wielkopolski - powodem było przekroczenie normy hałasu. Gran Turismo Polonia traktowane jest bowiem jako wydarzenie rekreacyjne a nie wyścig, przez co obowiązuje limit głośności wynoszący 96 decybeli. Zdarzenie to spowodowało, że poznański tor był na ustach ludzi w całej Europie. Całe zajście można było uznać za żenujące, a uzasadnienia decyzji podawane przez Automobilklub Wielkopolski były zupełnie nieprzekonujące. Oczywiście limity dotyczące hałasu są wynikiem protestów mieszkańców okolicznych osiedli, którzy najpierw kupili lub zbudowali dom w pobliżu toru, a teraz działają na jego szkodę, walcząc o zamknięcie lub mocne ograniczenie jego działalności.

"The track's noise limit is 96 decibel. Most supercars with a stock exhaust will not be louder. If your car is tuned or super loud from the factory (like a Lamborghini Performante) you will need a dB-killer device to drive on the track. Contact us when registering, and we will help you out." - fragment ogłoszenia ze strony organizatora

Gran Turismo Polonia 2019 powróci do Poznania, jednak organizatorzy od razu zastrzegają, że niestety będzie to impreza o profilu rekreacyjnym, z narzuconym już odgórnie limitem głośności wynoszącym 96 decybeli. Auta mają być weryfikowane, a na tor nie wjadą pojazdy wyścigowe, nie posiadające homologacji drogowej (właśnie ze względu na głośne wydechy). Granturismo Events przewiduje 128 miejsc dla uczestników. Wydarzenie będzie trwało od 3 do 7 lipca 2019, zaś główną bazą niezmiennie pozostaje hotel Andersia. Dzień otwarty dla zainteresowanych przewidziano na sobotę 6 lipca w godzinach 12-17. Odwiedzający nie będą mogli jednak wejść do padoku, aczkolwiek wstęp na tor będzie darmowy.