Nissan e-4ORCE - zapowiedź nowych technologii w elektrycznych Nissanach

Na elektronicznych targach CES japoński producent pokazał technologię Nissan e-4ORCE, czyli system dwóch silników elektrycznych do nowych modeli marki.

Nissan e-4ORCE, który zadebiutował na targach CES w Las Vegas, pokazany został wraz konceptem Ariya, wprowadzającym nową platformę dla samochodów elektrycznych.

Sam system to dwusilnikowy układ zapewniający napęd na cztery koła (a więc po jednym silniku przy każdej osi). Ma być podstawą układów napędowych elektrycznych Nissanów w najbliższej przyszłości. Poza osiągami, system ma przede wszystkim dostarczać "zbalansowanej i przewidywalnej mocy". Dodatkowo, ma dostarczyć "prowadzenia, które może się równać ze sportowymi samochodami klasy premium".

Nissan e-4ORCE

Nissan e-4ORCE czerpie z doświadczeń Nissana z napędami ATTESA E-TS (rozdział momentu obrotowego między koła) oraz z napędem 4x4 stosowanym w Nissanie Patrolu. System ma redukować wychylenia nadwozia (w tym nurkowanie), które bywają zmorą samochodów elektrycznych. To tutaj rekuperacja nagle "odcina" moc, a przyspieszanie gwałtownie podnoszą przód samochodu. Dzięki temu jazda miejska ma być dużo przyjemniejsza.

Do tego samochód powinien być dużo stabilniejszy, dzięki bardzo precyzyjnemu dozowaniu mocy i hamulca. Również na mniej przyczepnych, czy trudniejszych podłożach.

Na razie nie są znane jeszcze dokładne parametry układu. Zapewne Nissan e-4ORCE będzie dostępny w różnych konfiguracjach, w zależności od modelu, w którym się znajdzie.