ciekawostki

Sześć chińskich kopii, które możesz pomylić z oryginałem

Porsche Macan za 1/5 ceny? Takie rzeczy tylko w Chinach – znajdziecie tam kopię praktycznie każdego popularniejszego samochodu europejskiego, japońskiego a nawet amerykańskiego. Wybraliśmy 10 najciekawszych klonów, które na pierwszy rzut oka można pomylić z oryginałem.

Chińczycy nie kryją się ze swoimi kopiami – już na wszelkich targach motoryzacyjnych potrafią niemalże czołgać się pod samochodami z miarkami i aparatami, celem udokumentowania stosowanych przez czołowych producentów technologii. Potem wystarczy pożyczyć design (z jednego lub z kilku modeli) i proces projektowania jest już z głowy. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem klony, które potrafią mocno zaskoczyć.

JAC A6 vs. Audi A6

Przód, tył, a nawet człon w nazwie – JAC mocno zapatrzył się na Audi A6, będące zresztą dość popularnym samochodem w Chinach. Co prawda całość nie prezentuje się tak zgrabnie jak niemiecki oryginał, aczkolwiek zapożyczenia są tutaj wyraźnie widoczne.

photo_3_1

BYD S7 vs. Lexus RX

Garbaty tył oraz charakterystyczny kształt frontu – gdzieś już to widzieliśmy! Tym razem inspiracja przyszła z kraju kwitnącej wiśni, wprost z Lexusa – widać tutaj wyraźne inspiracje poprzednim RX-em.

byd_s7

Eagle Came vs. Porsche Cayman / Ferrari F12 Berlinetta

Ten dziwny moment, w którym Ferrari i Porsche spotykają się w jednym aucie – a jest nim Eagle Came. Chiński elektryk ma być nawiązaniem do “kultowego charakteru aut sportowych”. Cóż, mamy wrażenie, że to nawiązanie stało się zbyt bezpośrednie…

14_shanghai_cc_cj

Zotye T600/T600 S vs. Volkswagen Tiguan/Touareg / Audi Q5 / Porsche Cayenne / Maserati Levante / Land Rover Discovery Sport

To jest absolutny hit – samochód, który w kilku wariantach łączy aż tyle samochodów! Standardowa odmiana wygląda jak skrzyżowanie Tiguana oraz Touarega – widoczne jest to zwłaszcza z przodu. Usportowiona odmiana z kolei zadziwiająco przypomina mieszankę Cayenne oraz Q5 ( w tylnej części nadwozia). Żeby było zabawniej, to zaprezentowana w 2015 roku na targach w Szanghaju koncepcyjna wersja T600S łączy jeszcze więcej samochodów – Maserati Levante (z przodu) oraz Land Rovera Discovery Sport z tyłu. Szaleństwo?

zotye-t600-sport-china-1a

zotye-t600-2015-2016-back

zotye-t600-s-concept-front-three-quarters-at-the-2015-shanghai-auto-show

Zotye SR8 vs. Porsche Macan

Nasz ulubieniec, czyli tania wersja Macana. Zotye zdecydowanie nie patyczkowało się w przypadku tego projektu i poszło na całość, zapożyczając wszystkie elementy z Macana – włącznie z wnętrzem. Pod maską jednak mieszka “zaledwie” 177 koni mechanicznych. Zainteresowani?

zotye-macan-clone-all-colors-1

zotyet700porschemacanclone3

dtz9rcuriqyrwuofgfz0oa

Landwind X7 vs. Land Rover Evoque

Zmruż oczy. Widzisz różnicę? Jeśli nie, to cytując pewną reklamę “po co przepłacać?” Landwind, niegdyś oferowany w Polsce (wówczas był to klon i daleka pochodna Opla Frontery) stworzył kopię popularnego Land Rovera Evoque. Podobnie jak Zotye, Landwind zapożyczył cały projekt nadwozia oraz wiele elementów wnętrza. Żeby było zabawniej – nawet wymiary są niemal identyczne. X7 (cóż za ukłon w stronę BMW) kosztuje ⅓ ceny Land Rovera. Dla oszczędnych to chyba idealne zastępstwo.

x7

x7-2

 

Podobne artykuły