eAuto

Bentley EXP 12 Speed 6E Concept | fot. Maciej Kuchno

Bentley EXP 12 Speed 6E Concept – elektryczny następca Continentala?

Choć Bentley Continental całkiem nieźle się trzyma, Brytyjczycy prezentują właśnie luksusowe cabrio, które mogłoby być następcą modelu GTC. Do tego, samochód jest… elektryczny.

Wóz jest oczywiście niesamowicie luksusowy i zachowuje wszelkie cechy przynależne Bentleyom. Przy tym wszystkim, ma być jeszcze przyjazny dla środowiska i bardzo nowoczesny. W założeniu, ładowanie ma być błyskawiczne (w tym indukcyjnie), a zasięg powalający. Klient brytyjskiej marki nie jest byle kim i ma swoje wymagania. Wolfgang Dürheimer, CEO Bentleya, mówi o tym, że ma przejechać z Londynu do Paryża, Mediolanu, czy Monako na jednym ładowaniu. I tyle wiemy na razie o podzespołach samochodu.

Bentley EXP 12 Speed 6E Concept | fot. Maciej Kuchno

We wnętrzu zastaniemy połączenie tradycji z nowoczesnością. Wysokiej klasy skórę, szkło, miedź i drewno znajdziemy obok dwóch ekranów OLED, przekazujących kierowcy wszystkie najważniejsze informacje. Z drugiej strony, pasażer będzie miał dostęp do wszystkich „zdobyczy współczesnego świata”, takich jak social media, czy rozrywka. Ciekawym rozwiązaniem jest, ewidentnie nawiązująca do lotniczych tradycji, kierownica z uciętą górą. Na szczytach „rogów” znajdziemy dwa przyciski – pierwszy pozwoli nam na chwilowe „doładowanie” samochodu, drugi to ogranicznik prędkości, np. w mieście.

Bentley EXP 12 Speed 6E Concept | fot. Maciej Kuchno

Bentley EXP 12 Speed 6e to pokaz możliwości marki. I choć sam w sobie pewnie nie wejdzie do produkcji, jego elementów możemy spodziewać się w kolejnych modelach. Stylistyka nadwozia oraz wnętrza zapewne znajdzie swoje miejsce w Continentalach, ale napęd zobaczymy wcześniej. W 2018 powinna pojawić się Bentayga z zaawansowanym systemem hybrydowym, co będzie początkiem strategii Bentleya dotyczącej wprowadzania samochodów elektrycznych.

Dyskusja

komentarzy