Oczyszczacz powietrza do samochodu. Testujemy Warmtec AP Go

Temat smogu jest aktualnie na topie. Nic dziwnego, gdyż jak co roku w sezonie grzewczym powietrze w Polsce staje się jednym z najgorszych w Europie. Na szczęście jest coraz więcej możliwości filtrowania i oczyszczania go, także za pomocą urządzeń mobilnych.

Urządzenia takie wyróżniają się kompaktowymi wymiarami i naprawdę dużą wydajnością. Co więcej można z nich korzystać także w samochodach. Dzięki uprzejmości sklepu Komfort w Domu sprawdziliśmy oczyszczacz Warmtec AP Go.

Wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w tego typu rozwiązania ma sens. Domowe oczyszczacze, zwłaszcza te o wysokiej wydajności, to bardzo duże urządzenia, które faktycznie wyróżniają się ogromnymi możliwościami. Warmtec AP Go należy do grupy rozwiązań mobilnych - jego wymiary są zbliżone do 13-calowego laptopa, a masa to niecały kilogram. W tej niewielkiej obudowie ukryto jednak szereg ciekawych rozwiązań. Przede wszystkim oczyszczanie powietrza odbywa się tutaj etapowo.

Początkowo zasysane powietrze przechodzi przez filtr wstępny, aby dalej trafić do wymienialnego filtra HEPA H13. Kolejnym krokiem jest filtr węgla aktywnego, skąd powietrze trafia do jonizatora i dalej jest “uwalniane” w samochodzie. Czujnik TVOC, wychwytujący lotne związki organiczne, dostosowuje pracę urządzenia do aktualnego stanu powietrza w samochodzie. Oczyszczacz Warmtec AP Go może pracować w trzech trzech trybach - biegu niskim, gdzie wentylator pracuje na niskich obrotach aby zmniejszyć hałas, wydajnym, gdzie przez cały czas utrzymywane są wysokie obroty, co zwiększa wydajność pracy oraz automatycznym, w którym obroty uzależnione są od aktualnego zapylenia.

Przy podaniu hasła "autoGALERIA" podczas zakupu wszystkich oczyszczaczy Warmtec w sklepie Komfort w Domu otrzymacie świąteczną niespodziankę. Oferta ta obowiązuje do 5.01.2019 roku.

Instalacja oczyszczacza Warmtec AP Go jest bardzo prosta. Urządzenie to wystarczy położyć na fotelu pasażera lub w innym miejscu, gdzie będzie mogło bezpiecznie pracować. W zestawie dołączona jest także dwustronna folia 3M, dzięki której można go przykleić. Następnie pozostaje podłączenie zasilacza do gniazda 12V. To by było na tyle - po uruchomieniu od razu załączony zostaje tryb automatyczny. Skuteczność urządzenia mierzyliśmy dzięki miernikowi pokazującemu stan pyłów zawieszonych PM2,5. Przed uruchomieniem urządzenia wskazanie w aucie wynosiło 120 μm. Z czasem zostało zredukowane do 110 μm, zaś finalnie, po około 20 minutach pracy, wynik spadł do 40-50 μm. Warto dodać, że przy zamkniętym obiegu powietrza w 10 minut poziom zapylenia spada do 15-20 μm. Pokazuje to, że pomimo tak małych wymiarów, filtry działają poprawnie i faktycznie oczyszczają powietrze. Według europejskich norm czystości powietrza, poziom 50 μm jest uznawany za graniczny dla zdrowia człowieka.

Jedyną większą wadą urządzenia jest mimo wszystko stosunkowo duży hałas, który generuje podczas pracy. W przypadku instalacji w przedniej części kabiny może to być męczące. Posiadając jednak auto typu kombi oczyszczacz można ulokować w bagażniku (o ile dostępne jest gniazdo 12V) - jego wydajność nie będzie w tym przypadku zmniejszona.

Dużą zaletą urządzenia Warmtec AP Go jest też możliwość korzystania z niego w mieszkaniu - tutaj jednak trzeba brać pod uwagę ograniczone możliwości. Producent podaje, że oczyszczacz ten sprawdzi się w przestrzeni o kubaturze nie większej niż 6 metrów kwadratowych. Do zakupu zachęca także rozsądna cena - w sklepie Komfort w Domu, który użyczył nam takie urządzenie, jego cena wynosi 199 zł.

Czy warto zainteresować się zakupem takiego oczyszczacza? Jeśli poważnie podchodzicie do tematu smogu, a często poruszacie się po zatłoczonym mieście, to tego typu inwestycja jest jak najbardziej zalecana.