Panek CarSharing oficjalnie startuje w Warszawie

Kolejna usługa carsharingu wystartowała w Warszawie - firma Panek wyruszyła na ulice stolicy wraz z 300 hybrydowymi Toyotami Yaris.

To kolejne tak duże przedsięwzięcie carsharingowe w Warszawie - po Traficarze, który bardzo szybko zyskał sporą popularność, oraz obecnym w bardziej biznesowych kręgach 4Mobility przyszedł czas na firmę Panek. Jest to zawodnik obecny na rynku od lat - dotychczas Panek obracał się w kręgu usług wypożyczania oraz najmu długoterminowego. Carsharing ma być dodatkowym uzupełnieniem oferty, ułatwiającym komunikację w Warszawie.

Panek CarSharing | fot. Maciej Kuchno

Jak to działa?

Carsharing Panek działa na podobnej zasadzie co Traficar. Nie mamy tutaj odgórnie narzuconych punktów, w których można odbierać i zdawać auto. Istnieje jedna duża strefa, która obejmuje niemal całe miasto. Na jej terenie samochód można pozostawiać bez żadnych zmartwień - w przypadku dzielnic objętych strefą płatnego parkowania, tak jak w Traficarze, osoba korzystająca z usługi nie musi opłacać postoju auta na parkingu.

Aby wynająć auto musimy pobrać dedykowaną aplikację, dostępną zarówno sklepie Google oraz AppStorze. Następnie musimy przejść przez proces rejestracji - poza podaniem podstawowych danych należy także przesłać zdjęcie prawa jazdy. Po pozytywnej weryfikacji ze strony firmy Panek możemy rozpocząć korzystanie z carsharingu.

Auto wybieramy za pomocą aplikacji - samochody wyświetlane są na mapie. Aby dostać się do pojazdu korzystamy z funkcji “otwórz pojazd”. Będąc odpowiednio blisko samochód automatycznie odryglowuje się, umożliwiając wejście do środka. W schowku ukryty jest kluczyk, na którym to naciskamy przycisk z otwartą kłódką. Potem wystarczy odpalić silnik (również z przycisku) i cieszyć się jazdą. Firma Panek zdecydowała się na zakup 300 hybrydowych Yarisów, co w przypadku stricte miejskiego wykorzystania jest bardzo dobrą decyzją - samochody te wyposażone są w przekładnię CVT, co zwiększa komfort jazdy, zaś niskie zużycie paliwa ogranicza koszty eksploatacji.

Panek CarSharing | fot. Maciej Kuchno

Carsharing Panka jest również najtańszy - minuta jazdy oraz każdy pokonany kilometr kosztuje 50 groszy. Stop-over, czyli przerwa w jeździe (postój na parkingu w celu dokonaniu zakupów, czyli bez zwrotu auta) to 10 groszy za każdą minutę. Maksymalny koszt dobowy to z kolei 120 zł.

Jak wygląda pokrycie kosztów paliwa? W każdym aucie znajduje się karta paliwowa. W przypadku potrzeby zatankowania zjeżdżamy na stację Orlen (z tą firmą podpisana jest umowa) i zalewamy samochód do pełna nie martwiąc się o dodatkowe koszty. Co ciekawe, przy zalaniu minimum 18 litrów paliwa, firma Panek przekazuje bonus dla kierowcy, który dotankował samochód - jest to 10 zł na poczet kolejnych przejazdów.

Kolejnym atutem usługi carsharingu oferowanej przez firmę Panek jest możliwość pozostawienia auta na lotnisku Chopina oraz w Modlinie - w przypadku tego pierwszego auto należy zaparkować na miejscach należących do tej firmy. W Modlinie z kolei wystarczy pozostawić samochód na ogólnodostępnym parkingu przed terminalem.

Ubezpieczenie oraz zasady użytkowania

W przypadku powstania szkody nie spowodowanej z winy kierowcy firma Panek nie obciąża osoby wynajmującej auto. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku doprowadzenia do stłuczki lub wypadku - wówczas odpowiadamy do kwoty nie większej niż 4000 zł. Oczywiście istnieją też warunki, kiedy to klient pokrywa całkowity koszt uszkodzenia pojazdu - są to jednak skrajne przypadki, takie jak prowadzenie po alkoholu lub używkach, ucieczka z miejsca wypadku czy wyraźne przekroczenie dopuszczalnej na danym odcinku prędkości.

Panek CarSharing | fot. Maciej Kuchno

Plany i rozwój

Panek szykuje się do dalszej ekspansji. Jeszcze do końca bieżącego roku w Warszawie pojawią się kolejne auta, zaś w przyszłym roku być może usługa wystartuje w kolejnym dużym mieście w Polsce - na tę chwilę szczegóły nie są jeszcze znane. W niedzielę 9 lipca planowane jest z kolei bicie rekordu Guinnessa w kategorii liczby aut hybrydowych zgromadzonych w jednym miejscu. Wydarzenie to będzie odbywało się na Torze Wyścigów Konnych Służewiec, zaś autoGALERIA.pl jest oficjalnym patronem medialnym tego eventu.