Peugeot 408 po raz pierwszy. Czyli sedan dla Chin

Kolejna nowość francuskiej marki tak naprawdę nie jest wielką premierą. Ba, mówimy o aucie z 2014 roku. Peugeot 408 dla Chin to blisko 10-letnie auto w nowym opakowaniu.

Na wielu rynkach sedany nie tylko nie umarły, ale też wciąż stanowią jeden z najważniejszych filarów sprzedaży. Można tutaj palcem wskazać na Bliski Wschód i na Azję, gdzie tego typu auta wciąż królują na drogach. A skoro są chętni, to i nowych modeli brakować nie może. Peugeot 408 to jednak dość specyficzny przypadek, gdyż nowa generacja tego auta nie ma nic wspólnego ze znanym nam Peugeotem 308.

Albo inaczej - nowy Peugeot 408 to 308 poprzedniej generacji

W Chinach postawiono na opcję budżetową i nowy model zbudowano w oparciu o starszą konstrukcję. Jest to de facto bardzo zaawansowany lifting, który wprowadza wygląd nawiązujący do nowego 308.

Peugeot 408 2022

Styliści dość zgrabnie to zrealizowali, aczkolwiek szereg elementów zdradza pochodzenie tego auta. Linia szyb oraz detale we wnętrzu przypominają, że mamy do czynienia ze starszym samochodem.

Chińczykom raczej to nie będzie przeszkadzać. Poza tym kokpit prezentuje się tutaj naprawdę dobrze i w niczym nie przypomina starszego modelu. Nowy ekran, kierownica i charakterystyczna "klawiatura" są żywcem przeniesione z modeli 308 i 508.

Chiński Peugeot 408 sedan ma tylko jeden silnik pod maską - ale za to całkiem niezły

Jest to konstrukcja 1.6 Turbo (benzynowa), która oferuje 170 KM. Co ciekawe moc na koła przenosi 6-biegowa dwusprzęgłowa skrzynia biegów. Manualna konstrukcja w ogóle nie jest tutaj oferowana.

Tymczasem my czekamy na "nasze" 408

Pod tym numerem ma kryć się crossover bazujący na modelu 308. Dlaczego wybrano oznaczenie 408? Według Peugeota numer 4008 mógłby wprowadzić zamieszanie. W końcu 3008 i 5008 to de facto jeden model w dwóch rozmiarach.

Nazwa 4008 sugerowałaby więc, że jest to model z nimi powiązany. Z kolei oberek w postaci zamiany numerów wprowadzałby klientów w błąd. Ot, problemy pierwszego świata.

Europejski Peugeot 408 ujrzy światło dzienne już niebawem i z pewnością będzie kandydatem na bestseller marki. Podniesione nadwozie, nowoczesna konstrukcja, bogate wyposażenie i hybrydy plug-in pod maską zawsze są przepisem na sukces. Poza tym klienci marki jak widać kochają SUV-y, co pokazuje popularność modelu 3008.