Peugeot RCZ w nowym wydaniu. To idealna koncepcja na ciekawe coupe

Peugeot RCZ to samochód, który bez wątpienia zapisze się w historii marki. Unikalna linia wciąż przyciąga uwagę, głównie za sprawą ciekawych detali. Jak ten samochód wyglądałby w nowoczesnym wydaniu? Zobaczcie!

Małe coupe za sensowne pieniądze? Teraz znalezienie takiego auta to prawdziwa droga przez mękę. Peugeot RCZ był jednym z nielicznych przedstawicieli tego segmentu. Francuzi wzięli co najlepsze z modelu 308 i ubrali to wszystko w piekielnie efektowne nadwozie. A wszystko to dość rozsądnie wyceniono, co było kolejnym atutem tego auta. Co prawda model ten zniknął z rynku już kilka lat temu - ale wyobraźmy sobie teraz jego powrót. Polski projektant Piotr Czyżewski przygotował swoją wizję takiego auta - i robi ona doskonałe wrażenie.

Peugeot RCZ po nowemu - dynamiczna i "kanciasta" bryła

Francuzi zerwali już z obłościami, które jeszcze kilka lat temu były standardowym elementem ich samochodów. Teraz ich miejsce zajęły ostre przetłoczenia i kanty. Jak widać jednak i takie elementy można spójnie wpisać w bryłę modelu RCZ. Piotr Czyżewski, autor projektu, zadbał nawet o zachowanie "garbów" na dachu i tylnej szybie. To bez wątpienia wyróżnik RCZ, nawiązujący nieco do aut ze stajni Zagato.

Projekt polskiego projektanta jest tak kompletny i dopracowany, że aż prosi się o realizację w formie pełnowymiarowej makiety. O produkcyjnym aucie można jednak jedynie pomarzyć, bowiem w dobie nudnej racjonalizacji takie projekty niestety nie mają przyszłości. A szkoda, bo zadbano tutaj o wszystkie detale, włącznie z wnętrzem. Zachowano w nim linię z innych modeli marki, ale dodano też indywidualne wyróżniki.

Peugeot RCZ - krótka historia ciekawego projektu

Charakterystyczne coupe Peugeota produkowane było przez zaledwie 5 lat, od 2010 do 2015 roku. Auto powstawało w zakładach Magna-Steyr w Graz w Austrii. Początkowo model ten okazał się być sporym sukcesem. W pierwszym pełnym roku produkcyjnym na drogi wyjechało 16 600 aut, zaś rok później ponad 18 800. Od tamtej pory jednak sprzedaż konsekwentnie spadała. Peugeot finalnie postanowił wycofać się z modelu RCZ, głównie za sprawą trudnej sytuacji finansowej. Francuzi skupili się na rentownych segmentach, przynoszących realne dochody.

Peugeot RCZ rywalizował między innymi z Audi TT i z MINI Cooper Coupe.