Piëch - nowa marka znanej rodziny debiutuje w Genewie

Rodzina Piechów od lat jest związana z niemieckim i światowym przemysłem motoryzacyjnym. Teraz kolejne pokolenie pokazuje na co je stać - w Genewie zadebiutuje marka Piech.

Wiele osób kojarzy z pewnością postać Ferdinanda Piëcha. Wnuk Ferdynanda Porsche nie tylko zbudował aktualną pozycję Audi (w momencie, w którym obejmował stery w tej marce była ona daleka od konkurowania z BMW czy Mercedesem), ale także stał za wprowadzeniem na rynek wielu unikalnych aut - najpierw studyjnego Volkswagena Nardo W12, a później Bugatti Veyron. Teraz w świat motoryzacji wchodzi jego syn, Anton Piëch. W Genewie zadebiutuje jego marka, której nazwa nikogo raczej nie zaskoczy - jest to bowiem... Piëch.

Pierwszym modelem, który poznamy, będzie Piëch Mark Zero. Jest to sportowe coupe o bardzo atrakcyjnej i klasycznej stylistyce, w którą wpleciono szereg nowoczesnych elementów. Pod kątem proporcji oraz dopracowania nadwozie tego auta z pewnością bardzo pozytywnie nas zaskoczy. Niespodzianką będzie również to, co znajdziemy pod spodem. Piëch bazować będzie na opracowanej przez tę markę modularnej platformie, która nadaje się zarówno dla aut elektrycznych, hybrydowych, spalinowych jak i wodorowych. Mark Zero będzie jednak stricte elektrycznym autem, ważącym około 1800 kilogramów i zapewniającym 500 kilometrów zasięgu na jednym ładowaniu. Poza tym znajdzie się tutaj system chłodzenia baterii powietrzem oraz możliwość szybkiego ładowania.

Aby zapewnić odpowiednie właściwości jezdne, w Piëchu Mark Zero baterie oraz napęd zamontowano w tunelu środkowym i przy tylnej osi. Jak podkreślają projektanci zaoferuje to możliwie najlepsze prowadzenie - bardzo naturalne i angażujące.

Piëch ma szeroko zakrojone plany. Docelowo marka ta, poza modelem Mark Zero, chce wypuścić czteroosobowego sedana oraz SUV-a. Więcej szczegółów poznamy jednak dopiero w Genewie.